Rekord Polski w plonie pszenicy pobity na Pomorzu!

14 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Rekord został pobity został pobity LAIRD Agro Group Fot. PROCAM

W województwie pomorskim na dwóch gospodarstwach pobito Rekord Polski z 2019 roku na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara. Do tego wielkiego wydarzenia w branży rolniczej doszło 11.08.2020 w Borętach, gm. Lichnowy, oraz w Bystrzu, gm. Miłoradz.   

Dyrektor ds. produkcji roślinnej, Pan Bronisław Stoduś z LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego, do zasiewu wybrał pszenicę Findus, którą posiano aż na 800 ha na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa. Pomiar rekordowego plonu miał miejsce w Borętach w województwie pomorskim, gdzie siew pszenicy odbył się 4 września 2019 roku w ilości 280 nasion na m2.

- Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. Mimo że w tym roku nie było zimy, to wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian - komentuje Dyrektor Stoduś.

 

Agrotechnika a rekordowe zbiory 2020
"Rekordowa" pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH. Jesienią na polach zastosowano 200 kg preparatu PROFOSKA oraz w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe to podwójna dawka RSM oraz dawka na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Do tego zastosowano dwukrotną aplikację preparatu PROLEAF MAX 4.0 po 1 l.

 

Ochrona herbicydowa
W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej zastosowano zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia.
W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio:
I - Moddus + CCC,
II - Moddus,
III - etefon.

Ochrona fungicydowa z kolei podzielona została na 4 etapy:
I - zabieg czyszczący substancjami aktywnymi propidyną i prochlorazem,
II - Halny + Input,
III - Secardo + Tazer,
IV - Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.

Ochrona inektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłosa.

Rekord pomimo sezonowych problemów pogodowych
Niekorzystne warunki pogodowe w dużej części okresu wegetacji nie przeszkodziły w pobiciu rekordu. Tak dobre wyniki osiągnięto dzieki zastosowaniu technologii firmy PROCAM.  Rekord Polski plonu pszenicy ozimej ustanowiony w 2019 roku został pobity na gospodarstwie LAIRD Agro Group i wynosi teraz 11,628 t.

Ciekawostką jest, że zeszłoroczny rekordzista plonu pszenicy z hektara Gospodarstwo Rolne Bystrze także pobiło tego samego dnia Rekord Plonu przebijając swój zeszłoroczny wynik z 10,531 t/ha na 11,178 t/ha.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…