Otrzymałeś niezamawiane nasiona z Chin? Należy je zniszczyć

05 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Takie nasiona stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze

PIORiN apeluje o niszczenie nasion z Chin, które otrzymaliśmy poczta bez wcześniejszego zamawiania. Nie należy ich wysiewać z ciekawości, ponieważ mogą to być rośliny inwazyjne oraz zagrażające bezpieczeństwu fitosanitarnemu lokalnych upraw.

Przesyłki z niezidentyfikowanymi nasionami zaczęły docierać także do Polski. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, a dopiero później dotarły do Europy.

Co zrobić z tajemniczą przesyłką?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje, aby nasiona spalić i pod żadnym pretekstem nie próbować ich wysiewać.

- W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego)). Niemniej mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm) w naszej opinii, wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie – informuje PIORiN.  

Wysiewanie nasion o nieznanym pochodzeniu oraz stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym) na własną rękę może być niebezpieczne. Nasiona mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PIORiN

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…