Okres epidemii to zły czas na wypowiadanie umów dzierżawcom ziemi

09 kwiecień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Apele o zamrażania planowanych zmian w rolnictwie pojawiają się w wielu krajach Unii

Dla hodowców zmagających się ze skutkami epidemii dodatkowym obciążeniem jest wygasanie umów o dzierżawę ziemi. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie wystosował jeszcze swojego stanowiska związanego z przedłużeniem umów. Najkorzystniejsze byłoby ich zawieszenie.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej postuluje aby na czas epidemii i konieczności poradzenia sobie z jej skutkami, wypowiadanie umów dzierżawnych zostało zawieszone.

- Obserwowanym w gospodarkach które epidemię mają za sobą (np. Chiny) zjawiskiem jest spadek produkcji rolnej, podniesienie cen i konieczność importu żywności. Ten scenariusz może być również realny w krajach UE w tym w Polsce. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego pośród szeregu postulatów mających wesprzeć polskich producentów żywności, POLPIG wraz z innymi organizacjami branżowymi, zaapelował o wstrzymanie wypowiadania umów dużym gospodarstwom rolnym - informuje Aleksander Dargiewicz, Prezes POLPIG.

Stabilność dostaw jest kluczowa
Prezes POLPIG tłumaczy, że duże gospodarstwa rolne są fundamentem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski i standardów umożliwiających wprowadzenie rygorów produkcji decydujących o stabilności dostaw zarówno podczas kwarantanny jak i obrony przed ASF. Aby utrzymać tą stabilność niezbędne jest zatrzymanie wypowiadania umów dzierżawy oraz ustalenia nowych dat obowiązywania trwających umów dzierżawy pomiędzy KOWR oraz dzierżawcami.


POLPIG zaapelował aby, w momencie gdy umowy wygasły, a KOWR nie przejął jeszcze nieruchomości umożliwić rolnikom dalsze gospodarowanie ziemią w celu zachowania ciągłości prowadzonej w nich produkcji mleka, mięsa i zbóż.


Apele o zamrażania planowanych zmian w rolnictwie pojawiają się w wielu krajach Unii. Przykładem jest wniosek federacji COPA-COGECA złożony do Komisji  Europejskiej, aby  na czas epidemii wstrzymała się z publikacją nowych regulacji tzw. zielonego ładu.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: POLPIG

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…