Dodatkowe pieniądze dla producentów, ale tylko za podwyższony dobrostan w hodowli

27 luty 2020
(0 Głosów)
Autor 
Działania związane z podwyższaniem dobrostanu zwierząt polegają na zapewnieniu zwierzętom możliwości pełniejszego realizowania ich potrzeb behawioralnych Fot. zycierolnika.pl

Kilka dni temu prezydent RP podpisał ustawę potocznie nazywaną „500 plus od krowy”. Pieniądze trafią jedynie do określonego grona rolników. Na rekompensatę poniesionych kosztów mogą liczyć producenci zapewniający zwierzętom podwyższony standard w hodowli.

Celem podpisanej ustawy  z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020, jest rozszerzenie zakresu pomocy finansowej udzielanej rolnikom ze środków w ramach działania – „Dobrostan zwierząt”.

Dobrostan zwierząt – co to takiego?
Działania związane z podwyższaniem dobrostanu zwierząt polegają na zapewnieniu zwierzętom możliwości pełniejszego realizowania ich potrzeb behawioralnych, a tym samym zapewnieniu im lepszego samopoczucia i zdrowia – m.in. poprzez zwiększenie powierzchni przypadającej na 1 zwierzę co najmniej o 20% ponad wymogi minimalne albo umożliwienie zwierzętom dostępu do pastwiska lub wybiegu.

Decyzje administracyjne w sprawie o przyznanie pomocy w ramach działania „Dobrostan zwierząt” będą wydawane do dnia 1 czerwca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej pomocy. O dopłatę do dobrostanu zwierząt będzie się można ubiegać w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie. Wysokość dopłat zależy od rodzaju prowadzonej hodowli. Mogą wynosić nawet ponad 500zł.

Stawki pomocy wyniosą (na rok):

  • 301 zł na lochę (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 24 zł na tucznika (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 185 zł na krowę mleczną (wypas w sezonie pastwiskowym),
  • 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach),
  • 329 zł na krowę mamkę (dostęp do wybiegów poza sezonem pastwiskowym).

Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 marca 2020 r.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…