Skup zbóż w okresie lipiec - wrzesień 2019

14 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Skup zbóż w okresie lipiec - wrzesień był większy niż przed rokiem Fot. zycierolnika.pl

W  okresie od lipca do września 2019 r. dostawy zbóż z mieszankami (bez kukurydzy) do skupu ukształtowały się na poziomie 3,0 mln ton, o blisko 4% wyższym niż w tym samym okresie przed rokiem.

Biuro Analiz i Strategii KOWR podało, że wzrost skupu odnotowano w przypadku wszystkich zbóż. Jedynie skup pszenicy uległ zmniejszeniu o 4%, do 1,9 mln ton.

 

Wrześniowy skup zbóż na minusie
Dane GUS pokazują, że w Polsce we wrześniu 2019 r. odnotowano sezonowy spadek podaży ziarna do skupu. W tym miesiącu skupiono 701tys. ton zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy), o 44% mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 4% więcej niż przed rokiem. Skup pszenicy wyniósł 472tys. ton (w tym pszenicy paszowej około 200tys. ton) i był o 41% mniejszy niż w sierpniu 2019r. i o 4% mniejszy niż rok wcześniej.

 

Skup kukurydzy znacznie mniejszy niż przed rokiem
We wrześniu 2019 r. podmioty rynkowe skupiły także 106 tys. ton kukurydzy, o 55% więcej niż przed miesiącem, ale o 81% mniej niż rok wcześniej. W okresie lipiec – wrzesień 2019 r. do skupu dostarczono 273 tys. ton tego zboża, o 60% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Niższy poziom skupu wynikał prawdopodobnie z mniejszego niż w 2018 r. stopnia zaawansowania zbiorów kukurydzy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…