Nowe spojrzenie na polskie jabłka i cydr

24 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Konferencja na temat cydru Fot. MRiRW

W dniu 23.10.2019 r. odbyła się konferencja pt. „Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie”. – Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie znaczącym graczem na tym rynku – powiedział podczas konferencji Jan Krzysztof Ardanowski.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa polskie owoce deserowe są już na świecie rozpoznawalne, ale mamy także duże partie owoców tzw. przemysłowych, które mogą być zagospodarowane na wiele sposobów, m.in. na soki, koncentrat, mus, pulpę czy też przerobione na cydr.

– Każda z tych dróg powinna być wykorzystana, a dołożyłbym do tego także produkcję wysokoprocentowego alkoholu typu calvados – podkreślił minister.

 

Polski cydr – produkt z najwyższej półki
Minister Ardanowski potwierdził, że produkujemy i chcemy produkować wyroby najwyższej jakości. Dotyczy to również cydru.

– Jakość naszego cydru jest zdecydowanie wyższa, choćby ze względu na obowiązujące u nas normy – dodał.

 

Rynek alkoholi niskoprocentowych w Polsce
Minister zwrócił uwagę na potrzebę zmiany logiki opodatkowania tego typu wyrobów i umożliwienie zalegalizowania produkcji tradycyjnych okowit i nalewek w gospodarstwach, podobnie jak ma to miejsce w wielu krajach Europy.

– Teraz jest dobry czas na rozwiązywanie trudnych problemów. Powinniśmy przeprowadzić poważną dyskusję o tym, jak powinien wyglądać w Polsce rynek alkoholi niskoprocentowych, na którym cydr powinien mieć bardzo poważną pozycję – podkreślił minister.

 

Cydr poza granicami Polski
W konferencji uczestniczyła m.in. Sara Grady z Glynwwood Cider Project – ekspertka amerykańska i europejska w zakresie rozwoju produkcji cydru.

Sara Grady zwróciła uwagę na zmiany jakie zaszły w tym zakresie na rynku amerykańskim w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Podkreśliła, że cydr był w USA bardzo popularny przed słynną prohibicją, ale od tamtego czasu ten napój został zapomniany i sprowadzony do roli podrzędnego napitku.

 

Cydr trunkiem spożywanym przez elity
Sara Grady wraz z Karlem duHoffmannem z Nowojorskiego Stowarzyszenia Cydru w zaledwie kilka lat zmienili status cydru w USA, z napoju zapomnianego do trunku spożywanego dziś przez elity, celebrytów.

– Poprzez wymianę doświadczeń i wspólne wyjazdy zaczęła się tworzyć społeczność producentów cydru w USA, co się stało jedną z podstaw budowy programu rozwoju produkcji cydru – zwróciła uwagę Sara Grady.

 

10-cio krotny wzrost produkcji cydru w USA
Ważnym elementem było dobranie odpowiednich odmian jabłek do produkcji cydru i zwiększenie ich produkcji. Nie zaniedbano również stworzenia właściwej kampanii skierowanej do potencjalnych konsumentów. Organizowane były specjalne wydarzenia z udziałem producentów, właścicieli lokali i restauracji.

– Dziś „Tydzień cydru w Nowym Yorku” jest imprezą cykliczną, coroczną – podkreśliła amerykańska ekspertka.

Dzięki szerokiej kampanii udało się przekazać wiedzę na temat cydru zarówno konsumentom jak i władzom. Powstała organizacja producentów cydru dzięki czemu maja oni również wpływ na podejmowane decyzje legislacyjne.

Wszystkie te działania doprowadziły do 10-cio krotnego wzrostu produkcji cydru w USA, który cieszy się uznaniem jako produkt wysokiej jakości.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…