Nawóz OrCal - koniec problemu z zakwaszoną glebą!

01 październik 2019
(4 Głosów)
Autor 
Od 3 lat, kiedy Pan Witold rozpoczął swoją przygodę z nawozem OrCal zmniejszył dawki nawozów mineralnych o ponad 60%

Pan Witold, rolnik z województwa lubelskiego miał duży problem z zakwaszeniem gleby. Poradził sobie z nim i dziś cieszy się dużo większymi plonami. Zawdzięcza swój sukces nawozowi OrCal. W jaki sposób do tego doszło?

W 2010 roku pan Witold przejął po rodzicach gospodarstwo mleczarskie, które znajduje się w Końskowoli w woj. lubelskim. Ze względu na specyfikę okolicznych upraw, był ograniczony możliwością dużego rozwoju, został więc zmuszony do intensyfikacji produkcji. Obecnie uprawia ok 30 ha., a rozpoczynał mając do dyspozycji ok. 12 ha IV i V klasy ziemi. Jego głównym celem i założeniem był wzrost wydajności i zwiększenie plonów uzyskiwanych z ha.

POrcalan Witold hodował krowy, więc posiadał duże ilości obornika oraz gnojówki, ale od początku borykał się z problemem zakwaszonych gleb. Testował różne produkty wspomagające przywrócenie optymalnego pH gleby. Efekty stosowania węglanów wapnia (kreda, skała wapienna) przychodziły zbyt wolno lub były całkowicie niezauważalne, co negatywnie wpływało na plony, mimo dobrego nawożenia. Minusem tego typu rozwiązań była niemożność połączenia wapnowania i nawożenia obornika w tym samym roku, razem. Szukał więc produktu, który spełniałby te wymagania.

 

 

SPECJALNY RABAT!

Na hasło „Życie Rolnika”

Informacje i zamówienia!
Tel. 881 438 428 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KUP ORYGINALNY OrCal z CERTYFIKATEM
prosto z licencjonowanej linii produkcyjnej!

W 2014 roku, będąc na wystawie rolniczej w Końskowoli natknął się na produkt o nazwie OrCal pH regulator. Pomimo, iż produkt nie był znany, zdecydował, że nabędzie 4 tony i zastouje na mieszankę trawy z lucerną oraz kukurydzę. Już w ciągu kilku miesięcy nastąpiła zauważalna poprawa w tych uprawach. Pomiary laboratoryjne wykazały wzrost wartości pH. Pan Witold przekonał się do produktu i nawiązał współpracę z przedstawicielem firmy, który w sposób ciągły monitoruje pH gleby i stan upraw. Zmiana pH od wyjściowego 3,8 w sposób łagodny została doprowadzona do pH 6,8 niewielkimi dawkami nawozu.

 

plony zycierolnikaGleby w gospodarstwie Pana Witolda charakteryzują się mozaikowatością. Widoczne to było w uprawie kukurydzy oraz traw. Obecnie gleby lekkie odznaczają się większą zwięzłością, natomiast glina jest łatwiejsza w uprawie. Od 3 lat, kiedy pan Witold rozpoczął swoją przygodę z nawozem OrCal zmniejszył dawki nawozów mineralnych o ponad 60%, głównie bazując na oborniku, gnojówce i nawozie OrCal. Bez żadnego ujemnego wpływu na plon, a wręcz przeciwnie – plonowanie roślin wzrosło. Parametry uzyskiwanych pasz objętościowych znacznie się poprawiły, dzięki czemu średnia wydajność stada wynosi 10300 litów mleka.

 

W 2019 roku mimo suszy zyskał plon z pszenicy ozimej na glebach klasy IV bez nawożenia mineralnego w wysokości 65 dt/ha, co jeszcze bardziej go upewniło, że dokonał dobrego wyboru współpracując ze swoim doradcą i stosując nawóz OrCal.


SPECJALNY RABAT!

Na hasło „Życie Rolnika”

Informacje i zamówienia!
Tel. 881 438 428 Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KUP ORYGINALNY OrCal z CERTYFIKATEM
prosto z licencjonowanej linii produkcyjnej!

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…