Wapno defekacyjne chętnie kupowane przez plantatorów buraków cukrowych

24 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Cała produkcja Südzucker Polska jest sprzedawana wyłącznie plantatorom współpracującym z firmą Fot. Südzucker Polska

Wraz z początkiem kampanii cukrowniczej ruszyła produkcja wapna defekacyjnego. Cała firmowa produkcja Südzucker Polska trafia wyłącznie do plantatorów współpracujących z firmą. Jest to cenny produkt uboczny, który poza ok. 30% zawartością wapnia, zawiera także fosfor, azot, potas i magnez.

Wapno defekacyjne jest bardzo wartościowym i tanim nawozem wapniowym zawierającym wiele składników odżywczych. Zawiera ponad 30% tlenku wapnia w formie węglanowej. Zawartość suchej masy wynosi ok. 70%, co pozwala na bezpośrednie rozsiewanie go po polu, bez konieczności wcześniejszego dłuższego składowania.

Szybka regulacja odczynu gleby
Szybkie działanie wapna pozwala na skuteczną regulację odczynu gleby i dostarczenie niezbędnego dla roślin wapnia. Odpowiedni odczyn jest warunkiem do skutecznego pobierania przez rośliny wszystkich składników pokarmowych. Wapnowanie ma też korzystny wpływ na strukturę gleby, przez co ogranicza jej zaskorupianie, poprawia infiltrację i zatrzymywanie wody.  

- Dawkę nawozu należy ustalić w oparciu o wyniki badań gleby. W szczególności korzystna dla plantatorów jest analiza metodą EUF, która poza dokładnym oznaczeniem zawartości składników i gotowymi zaleceniami nawozowymi, pozwala uzyskać rabat przy zakupie wapna defekacyjnego - dodają eksperci Südzucker Polska.

Zasady składowania i stosowania wapna nawozowego
Eksperci Südzucker Polska doradzą jak prawidłowo przechowywać i stosować wapno.  Długookresowe przechowalnictwo wymaga okrycia oraz utwardzonego nieprzepuszczalnego podłoża. Uwzględniajmy odległości ochronne (co najmniej 20 m) od ujęć wody pitnej, oraz od brzegów zbiorników i cieków wodnych.

Wapno najlepiej stosować jesienią po zbiorze przedplonu. Rozsiew powinien być równomierny na całej powierzchni pola. Należy pamiętać, że dawki uzależnione są od wyników analiz gleby oraz warunków klimatycznych rejonu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…