Wskaźnik cen zbóż według FAO w sierpniu 2019 r.

17 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Indekc cen zbóż wg. FAO w sierpniu był niższy niż miesiąc wcześniej Fot. zycierolnika.pl

Obniżenie wartości indeksu FAO dla zbóż odzwierciedlają spadki cen pszenicy i zbóż paszowych. Wbrew oczekiwaniom obniżeniu uległa cena kukurydzy.

Według danych FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - Food and Agriculture Organization) w sierpniu 2019 r. odnotowano spadek wskaźnika cen zbóż. Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa  poinformwoało, że wmiesiącu tym indeks cen FAO wyniósł średnio 157,6 punktu i był o 6,4% niższy niż w lipcu 2019 r. i o 6,6% niższy niż przed rokiem.

Obniżenie wartości tego indeksu odzwierciedlają spadki cen pszenicy i zbóż paszowych, a zwłaszcza kukurydzy. W sierpniu 2019 r. zwiększona podaż pszenicy na rynkach zagranicznych, przy dużej konkurencji na tradycyjnych rynkach zbytu, wywierały presję na dalszy spadek cen tego ziarna. Jednocześnie cena kukurydzy uległa obniżeniu, z uwagi na lepsze niż oczekiwano prognozy zbiorów, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych (u największego na świecie producenta i eksportera tego zboża).

Wzrosły natomiast międzynarodowe ceny ryżu. Powodem tego był niekorzystny wpływ po-gody na uprawy, co wzbudzało obawy o plony dostawców z półkuli północnej i Tajlandii.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…