Super nawozy AGRO-SORB rewolucjonizują rynek

15 październik 2018
(1 Głos)
Autor 
Polskie Aminokwasy w Chinach robią furorę!

Ostatnio mówi się dużo o super nawozach. Na pytanie czym są i co wyróżnia je na rynku nawozowym odpowiada ekspert z firmy Biopharmacotech sp. z o.o.

Czym są super nawozy?
Ogólnie rzecz ujmując – super nawozy to nawozy albo preparaty nawozowe, które podane roślinom w postaci oprysku lub fertygacji w niewielkiej ilości dają spektakularne efekty w postaci zwiększonego plonowania (nawet o ponad 30%*), zdrowotności czy poprawienia wigoru roślin. Takimi nawozami lub preparatami są rozpowszechnione w Polsce różnego rodzaju biostymulatory na bazie alg, kwasów humusowych, preparaty mikrobiologiczne i aminokwasy.

Czy w Polsce produkuje się super nawozy?
W Polsce od 2015 roku polska firma Agro-Sorb produkuje biostymulatory, które zawierają naturalne, wolne aminokwasy z hydrolizy enzymatycznej.

Co wyróżnia biostymulatory Agro-Sorb od innych oferowanych na rynku?

1) Posiadają oprócz dużej ilości wolnych, naturalnych aminokwasów również inne, między innymi sterole i związki lipidowe, co daje biostymulatorom Agro-Sorb bardzo dużą przewagę nad innymi preparatami deklarującymi aminokwasy w składzie.

2) Biostymulatory Agro-Sorb to zaawansowana, najnowocześniejsza technologia. Dzięki połączeniu technologii hydrolizy enzymatycznej i technologii ekstrakcji złożonej (biotransformacji): L-AMINO+, biostymulatory Agro-Sorb uzyskały znaczącą przewagę nad konkurencją, udowadniając swoją siłę i skuteczność.

3) Jakość z najwyższej półki – biostymulatory Agro-Sorb, biorąc pod uwagę skuteczność, plasują się na najwyższej półce jakościowej.

4) Bezkonkurencyjna cena – biostymulatory Agro-Sorb wśród wszystkich aminokwasów, które powstały z wykorzystaniem technologii hydrolizy enzymatycznej są na pierwszym miejscu pod względem stosunku ceny do jakości.

5) gwarancja jakości – biostymulatory Agro-Sorb dają 100% gwarancję jakości, ponieważ
są wyprodukowane w Polsce
– zarejestrowane są w polskim MRiRW
– wszystkie procesy technologiczne i dokumentacja są kontrolowane i zarejestrowane przez polskie służby kontrolne i instytucje
– zawierają czytelną informację na temat wykorzystanej technologii produkcji i pochodzeniu aminokwasów (Agro-Sorb zawiera wolne biologicznie aktywne aminokwasy z hydrolizy enzymatycznej). Agro-Sorb nie używa sformułowań niejednoznacznych typu: „na bazie”. Gro produktów importowanych do Polski posiada niejasne sformułowanie: „na bazie hydrolizy enzymatycznej” – taka informacja jest niejednoznaczna i może wprowadzać rolników w błąd lub sugerować, że produkt jest zafałszowany.

•    Agro-Sorb posiada wszelkie badania wykonane w państwowych ośrodkach i uniwersytetach, pot-wierdzające działanie i efektywność biostymulatorów.
•    Agro-Sorb prowadzi zaawansowane badania pod kątem wykorzystania preparatów w połączeniu ze środkami ochrony roślin jak i z preparatami mikrobiologicznymi, mające na celu zmniejszenie zużycia chemii w rolnictwie.
Czy prawdziwa jest lansowana przez wiele firm sprzedających aminokwasy teza o wyższości tzw. „aminokwasów roślinnych” nad aminokwasami pochodzenia zwierzęcego? Agro-Sorb obala ten mit i mówi jasno „nie”. Nie jest prawdą, że aminokwasy pochodzenia roślinnego działają lepiej czy skuteczniej od aminokwasów zwierzęcych.

Dlaczego?
Po pierwsze:
•    wzór chemiczny aminokwasów jest jeden i nie rozróżnia się aminokwasów zwierzęcych czy roślinnych. Ważna jest tutaj użyta technologia i surowiec. Większość aminokwasów uzyskanych z roślin uzyskuje się poprzez hydrolizę chemiczną (zasadową – w przypadku hydrolizy surowców organicznych, kwaśną – w przypadku produkcji aminokwasów syntetycznych). Do aminokwasów z roślin dla polepszenia ich skuteczności dodaje się preparaty z alg, które zawierają hormony.
Po drugie:
•    każdy przysłowiowy „Kowalski” może w domu przeprowadzić hydrolizę chemiczną z soją lub zakupić aminokwasy w Chinach (są tanie i łatwo dostępne), a następnie głosić rolnikom, (ze zwykłej chęci zysku) że one są najlepsze. Warto wiedzieć, że surowiec do produkcji aminokwasów zwierzęcych jest trudno dostępny, a jego przetworzenie bardzo skomplikowane i niedostępne dla wielu chętnych graczy.
Po trzecie:
•    często tzw. „50%” aminokwasy to nic innego jak mix aminokwasów syntetycznych.

Agro-Sorb nie boi się preparatów aminokwasowych powstałych z roślin dlatego, że rolnicy sami już to zweryfikowali. Aby „dorównać” biostymulatorom Agro-Sorb, inne preparaty muszą proponować „koncentraty” aminokwasowe i preparaty, które zawierają 7-9% azotu organicznego i więcej niż 50% aminokwasów. Preparaty te mają minimum 5-cio krotnie słabszą skuteczność niż biostymulatory Agro-Sorb! Należy zwrócić uwagę, że również w wielu przypadkach dla takich preparatów – cena i dozowanie (1-3l/ha) jest nawet większe niż biostymulatorów Agro-Sorb. Jeśli aminokwasy roślinne posiadają 5 razy więcej aminokwasów od biostymulatorów Agro-Sorb, to rolnik powinien używać ich 5 razy mniej, tzn. nie 1–3l/ha, ale 0,2–0,6l/ha.

 

dla p Oli tabela

Czy stosowanie aminokwasów Agro-Sorb wpływa na zwiększenie kosztów? Jaka jest ekonomia zastosowania aminokwasów?
W uprawach polowych rolnik stosując biostymulator Agro-Sorb Folium w stężeniu 1% łącznie z fungicydami, może obniżyć dawkę fungicydów o około 20%. Agro-Sorb przeprowadził badania, które jednoznacznie potwierdzają wysoką skuteczność samych aminokwasów w ochronie przeciw wielu patogenom grzybowym (tzw. wtórna odporność). Agro-Sorb Folium wspomaga działanie fungicydów oraz preparatów mikrobiologicznych. Dlatego też twierdzimy, że niekoniecznie koszty muszą wzrosnąć. Od trzech lat wielu rolników stosuje obniżoną dawkę fungicydów, stosując je łącznie z biostymularorem Agro-Sorb Folium w stężeniu 1%.
Stosując aminokwasy Agro-Sorb Folium w uprawach polowych, rolnik może spodziewać się zwrotu kosztów w wysokości od 500 do 1000zł/ha z zainwestowanych 100zł/ha (3-4l/ha Agro-Sorb Folium łącznie podzielone w 2 zabiegach po 1,5-2l/ha).

Agro-Sorb przeprowadził badania dotyczące efektywności zastosowania Agro-Sorb Folium, tzn. ile preparatu należy zastosować na 1 ha, aby uzyskać maksymalny efekt. Sprawdzono dawki od 1l do 6l/ha, łącznie podzielonych na 2 lub 3 zabiegi. Z przeprowadzonych badań najlepsze rezultaty uzyskano stosując dawki 1,5l do 2l w dwóch zabiegach. Co oznacza, że najlepszą efektywność uzyskano stosując pomiędzy 3 a 4l łącznie na 1 hektar.

 

Tomasz Harciarek
Prezes Zarządu
Biopharmacotech sp. z o.o.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…