Od dwóch tygodni obserwuje się wzrost cen skupu żywca wieprzowego

29 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Trend wzrostowy cen tuczników obserwowany jest w Polsce od dwóch tygodni Fot. zycierolnika.pl

W Polsce od dwóch tygodni obserwuje się wzrost ceny tuczników. W ostatnim tygodniu wzrost wyniósł średnio ok. 50 groszy /kg (wbc). Europejski rynek w 30 tygodniu był stabilny, a spadki cen zostały zatrzymane. Sezon grillowy powiększył konsumpcję wieprzowiny.

- W Niemczech największa rzeźnia wznowiła produkcję. W 30 tygodniu w notowaniach VEZG cena tuczników została utrzymana na niezmienionym poziomie 1,47 €/kg (wbc). Jeżeli pandemia Covid-19 będzie utrzymywana pod kontrolą i nie dojdzie do ponownego mrożenia gospodarki, unijne ceny żywca wieprzowego powinny rosnąć – informuje Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH.

Ceny w Polsce rosną
Trend wzrostowy cen tuczników obserwowany jest w Polsce od dwóch tygodni. W ostatnim był dosyć gwałtowny i wyniósł średnio ok. 50 groszy /kg (wbc). W ostatnich dwóch tygodniach krajowa cena zmniejszyła dystans do cen oferowanych w Niemczech z 16 centów do 9 centów za kg (wbc).

- Podwojenie się liczby ognisk ASF do 12 w ciągu zaledwie kilku dni nie napawa optymizmem. Wzrośnie zasięg stref niebieskich na wschodzie kraju, w których ceny skupu znacznie odbiegają od tych uzyskiwanych w strefie białej. Największe dysproporcje cenowe występują w strefach niebieskich na terenach zachodnich, gdzie rolnicy mają duże trudności ze sprzedażą żywca do zakładów mięsnych – dodaje Aleksander Dargiewicz.

 

Wzrost eksportu wieprzowiny do Chin
Obserwuje się wzrost eksportu wieprzowiny do Chin. Powodem rosnącego chińskiego importu jest spadek krajowej produkcji szacowany na 20% z powodu epidemii ASF.

Wiele małych i średniej wielkości gospodarstw chińskich zaprzestało produkcji świń. W ich miejsce weszły duże zintegrowane pionowo korporacje produkujące i przetwarzające wieprzowinę. Chiński urząd statystyczny podał, że na koniec 2019 r. pogłowie świń wyniosło 310 mln sztuk. Po pół roku na koniec czerwca 2020 r. liczba świń w Chinach  wyniosła 340 mln sztuk co oznacza wzrost o 10%. Rośnie również liczba macior, których w czerwcu 2020 utrzymywano 36,3 mln sztuk (+5,4% r/r). 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…