Spadek eksportu jaj z Unii Europejskiej. Konkurencja na zewnętrznych rynkach jest coraz silniejsza

10 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Do słabszego wyniku eksportu jaj przyczyniły się gorsze warunki handlowe w Europie związane z pandemią

Unijny eksport jaj i przetworów w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku był niższy o 18 proc. r/r i wyniósł 102,6 tys. ton. Obserwatorzy rynku są zdania, że do słabszego wyniku przyczyniły się gorsze warunki handlowe w Europie związane z pandemią i wzrost konkurencji na rynkach światowych.

Obserwując rynek należy przyjrzeć się rynkowi USA, gdzie obserwuje się silne tempo wzrostu eksportu w tym okresie dzięki niskim cenom sprzedaży eksportowanych produktów jajecznych. Amerykanie korzystając z niskich cen jaj na lokalnym rynku, oferowali je także w atrakcyjnych cenach na rynkach zewnętrznych. Wzrósł eksport nie tylko na teren UE, ale i gwałtownie zwiększyły się dostawy do państw, do których unijne firmy eksportują najwięcej towarów, jak Japonia czy Izrael.

- W tym roku, istotnie obniżył się wywóz do Wielkiej Brytanii oraz do Japonii. Przypominamy, że w 2019 roku Japończycy generowali wysoki popyt na przetwory z UE, co korzystnie wspierało ceny na unijnym rynku jaj. Patrzymy jednak z optymizmem na przyszły poziom handlu w tym kierunku, biorąc pod uwagę trendy długoterminowe, a nie ostatnie zmienne. Reasumując, od stycznia do kwietnia 2020 roku kluczowymi odbiorcami jaj i przetworów ze Wspólnoty byli (zm. r/r): Brytyjczycy (24,3 tys. ton, -39 proc.), Japonia (21,7 tys. ton, -10 proc.), Szwajcaria (14,7 tys. ton, +1,9), Izrael (7 tys. ton, -5 proc.), Tajlandia (3,6 tys. ton, -6 proc.), Tajwan (2,8 tys. ton, +28 proc.), Mauretania (2,5 tys. ton, -8 proc.),  Korea Płd. (2,5 tys. ton., -1,6 proc.), Turcja (2,0 tys. ton, -2 proc.), Malezja (1,7 tys. ton, +28 proc.) – komentuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…