Wcześniejsze koszenie łąk jest niemożliwe w tym roku. Resort rolnictwa planuje zmiany

03 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Dostosowanie terminów do warunków panujących w danym roku nie może zagrażać realizacji założonych celów środowiskowych

Płatności w ramach pakietów przyrodniczych wypłacane są za ochronę cennych siedlisk występujących na łąkach i pastwiskach, tj. w szczególności ekstensywne gospodarowanie, stosowanie odpowiedniej liczby i terminów wykonywanych pokosów lub intensywności wypasu.

Kalkulacja stawek płatności sporządzona dla poszczególnych wariantów pakietów przyrodniczych uwzględnia przede wszystkim utracony dochód z tytułu ekstensyfikacji produkcji, a niższą wartość biomasy (paszy) wynikającą z opóźnionego terminu wykonywanych pokosów oraz ograniczeniu ich liczby oraz obowiązku pozostawienia części działki rolnej nieskoszonej.

Koszenie łąk od 1 czerwca

Samorząd Rolniczy postulował do ministra rolnictwa o umożliwienie koszenia łąk od dnia 1 czerwca. W odpowiedzi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego czytamy, że zmiana ta wymagałaby zmiany PROW 2014-2020, a następnie nowelizacji rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie roino-środowiskowo-klimatyczne") objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Biorąc pod uwagę, że procedura zmiany PROW obejmuje opiniowanie przez Komitet Monitorujący, uzgodnienia na poziomie Rady Ministrów i akceptację Komisji Europejskiej, wprowadzenie zmian tak, aby miały zastosowanie już w tym roku jest niemożliwe.

 

Elastyczne podejście do terminu koszenia jest możliwe, ale w przyszłości
Minister kategorycznie nie odrzuca pomysłu wprowadzenia zmian.

- Mając na uwadze występujące coraz częściej anomalie pogodowe wpływające m.in. na zmiany przebiegu sezonu wegetacyjnego, MRiRW planuje w przyszłości zastosowanie bardziej elastycznego podejścia w zakresie terminów stosowania wymogów, co umożliwiłoby dostosowanie ich do aktualnej i prognozowanej sytuacji pogodowej. Należy jednak podkreślić, że dostosowanie terminów do warunków panujących w danym roku nie może zagrażać realizacji założonych celów środowiskowych – czytamy w odpowiedzi ministra.

 

 

Oprac. Sabian Pietrek, źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…