Cenne paprocie i bobry uratowane

25 marzec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Bobry niemal od początku XX w. są zwierzętami chronionymi Fot. R. Gomułka/ Lasy Państwowe

Leśnicy olsztyńskiego Nadleśnictwa Wipsowo stanęli przed wyzwaniem uratowania populacji miejscowego bobra oraz bardzo rzadkiego rodzaju paproci, której groziło zalanie wodą z lokalnych żerowisk.

Tegoroczna aktywność bobrów w leśnictwie Tumiany, przyczyniła się do spiętrzenia wody do poziomu, który zagrażał istnieniu jedynego na terenie Nadleśnictwa Wipsowo stanowiska pióropusznika strusiego (Matteuccia struthiopteris).

Chcąc rozwiązać problem Nadleśnictwo zawnioskowało do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie o zgodę na montaż w bobrowych tamach specjalnych rur. Tym sposobem leśnikom udało się obniżyć lustro wody do poziomu, który nie zagraża lokalnym drzewostanom oraz cennemu stanowisku pióropusznika strusiego. Rozwiązanie nie szkodzi również lokalnej populacji bobra. Dzięki działaniu miejscowych leśników udało się je uratować, nie czyniąc krzywdy bobrom.

 

Bobry pod ochroną
Bobry trafiły pod całkowitą ochronę na początku XX w. Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w 1950 r. wykazano istnienie tylko jednego stanowiska naturalnego bobra w Polsce – na terenie Suwalszczyzny. Szacowana wielkość populacji tego gatunku w 2008 r. wynosiła już ok. 35 tys. osobników, natomiast osiem  lat później wyniosła blisko 40 tys. osobników. Od 2001 roku zwierzęta te zostały objęte ochroną częściową.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…