Wydrukuj tę stronę

AGRO SHOW 2019 z wieloma atrakcjami

23 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wręczenie głównej nagrody konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne Fot. MRiRW

Wczoraj zakończyła się organizowana od 20 lat Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW w Bednarach pod Poznaniem. To największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie. Na wystawie obecny był także minister rolnictwa. Jedną z imprez towarzyszących targom była Finałowa gala konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo skazane jest na zastępowanie pracy ręcznej maszynami.

 - Nie chcemy już tak ciężko pracować, zaczyna brakować ludzi do pracy. Dlatego musimy szukać maszyn, które będą coraz bardziej pomagały ludziom, a czasami nawet ich zastępowały – podkreślił minister rolnictwa.

− Te targi to technika z całego świata, a także zebranie prawie wszystkich producentów i dystrybutorów maszyn w Polsce. Możemy porównywać, możemy dotykać, wsiąść i zobaczyć jak maszyna działa. To jest praktyczne miejsce, gdzie rolnicy mogą podejmować decyzje. Zastanawiać się czy te maszyny przydadzą się w ich gospodarstwach. Przy okazji uczulam również rolników, aby liczyć swoje dochody – maszyny mają pomóc, a nie zniszczyć finansowo gospodarstwo. Kupujmy tylko to, co jest niezbędne, co daje dodatkowy dochód w gospodarstwie. Mechanizacja może nam pomóc, ale złe inwestycje mogą też zaszkodzić – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Gala konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Jedną z imprez towarzyszących targom AGRO SHOW 2019 była Finałowa gala konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS, Państwową Inspekcję Pracy oraz ARiMR.

W tym roku za najbezpieczniejsze uznano gospodarstwo Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim, którzy otrzymali nagrodę Prezesa KRUS – ciągnik rolniczy Zetor Major CL 80 o mocy 55 KW.
Państwo Chrzanowscy prowadzą gospodarstwo sadownicze (sady jabłoniowe) o powierzchni 35 ha.

Nowości wystawowe na AGRO SHOW 2019
Z roku na rok na Agro Show prezentowanych jest coraz więcej maszyn i nowości. Wystawę wyróżnia to, że maszyny prezentowane są także w ruchu, podczas wykonywania prac polowych i zabiegów agrotechnicznych. W tym roku atrakcją był  ogromny dron, a także nowoczesny model samolotu wykorzystywanego w rolnictwie.

− Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że przez 15 lat dofinansowano zakup 550 tysięcy maszyn i urządzeń rolniczych, w tym ponad 70 tysięcy ciągników. Teraz działania Agencji przyspieszyły. ARiMR ma rozpatrywać wnioski w ramach modernizacji szybko. Jeżeli chodzi o zakupy nie mogą te wnioski być rozpatrywane latami. To jest konkretna pomoc, aby polskie rolnictwo było doinwestowane. Potwierdzają to również dealerzy, że w ostatnich dwóch tygodniach, gdy wprowadziłem zmiany w Agencji, prace zostały przyspieszone – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…