Jubileuszowe XX AGRO SHOW 2018 w Bednarach

29 wrzesień 2018
(0 Głosów)
Autor 
XX Międzynarodowa Wystawa AGRO SHOW 2018 w Bednarach fot. życierolnika.pl

Międzynarodowa Wystawa AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-23 września 2018 roku na terenie lotniska Bednary w gminie Pobiedziska. Już po raz 20-ty tysiące rolników i setki wystawców z branży rolniczej spotkało się na wystawie.

NAJWAŻNIEJSZE STATYSTYKI

- na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się prawie 750 firm, w tym ponad 120 wystawców z zagranicy z 19 krajów (Austria, Chiny, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy),

- w ciągu 4 dni Wystawę odwiedziło 139 200 osób,

- powierzchnia wystawiennicza wyniosła 139 tys. m2,

- w pokazach polowych wzięło udział 21 zestawów maszyn,

- na głównym pasie przygotowanych było 14 ekspozycji,

- wśród wystawców 74 firmy to członkowie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych – organizatora wystawy,

- 33 firmy wzięły udział w wystawie po raz 20, co oznacza, że uczestniczyły we wszystkich edycjach wystawy,

- do transportu maszyn i sprzętu prezentowanego na wystawie potrzebnych było niemal 2400 samochodów ciężarowych.

 

Film -> Nowości AGRO SHOW Bednary 2018... 

Dużo zdjęć z Wystawy w galerii -> Link

 

CZWARTEK DNIEM BRANŻOWYM

Pierwszy dzień wystawy – czwartek, był dniem branżowym, przeznaczonym na spotkania i rozmowy z klientami biznesowymi, konferencje prasowe i spotkania z dziennikarzami. Również tego dnia odbyła się uroczystość, na której organizator wystawy – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Rządzeń Rolniczych wyróżniła firmy, które obecne są na wystawie od samego początku, przez 20 kolejnych edycji. 33 wystawców, otrzymało pamiątkowe statuetki.

POKAZY MASZYN

Pokazy podzielone były na dwie części i każda z nich dotyczyła innej tematyki.

Pierwsza część poświęcona była rolnictwu precyzyjnemu. Zaprezentowano rozsiewacze nawozów mineralnych i ciągniki, wyposażone w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego i współpracę z maszynami. Całość prezentacji z perspektywy kabiny ciągnika i panelu sterującego procesem, można było oglądać na telebimach umiejscowionych przy polach pokazowych.

Druga część pokazów prezentowała technikę siewu zbóż w systemie uproszczonym.

 

AGRO DEBATY

AGRO SHOW to również spotkania, dyskusje i wymiana poglądów. Służą temu debaty organizowane podczas wystawy. W tym roku odbyły się trzy debaty o różnej tematyce.

Pierwsza z nich pt: „Agrotronik – zawód z dużymi perspektywami? Czy warto kształcić się w tym kierunku, szanse na rynku pracy?”, odbyła się w piątek i była kontynuacją konferencji prasowej, na której poinformowano o nowej inicjatywie Izby jaką jest wydanie i napisanie podręcznika z przedmiotu agrotroniki. Podręcznik powstaje pod roboczym tytułem pt. „Systemy agrotroniczne”. Autorem prowadzącym jest dr hab. Adam Ekielski. Publikacja ta w bardzo zwartej i przejrzystej formie przedstawi zagadnienia związane z układami mechatronicznymi stosowanymi w rolnictwie. Gotowy podręcznik dostępny będzie w pierwszym kwartale 2019 roku w formie e-podrecznika do pobrania online ze strony www.pigmiur.pl.

Druga debata odbyła się w sobotę i była swoistym nawiązaniem do jubileuszu wystawy. Tytuł debaty to: „Rozwój polskiego rolnictwa w perspektywie ostatnich 20 lat. Czy możliwy jest dalszy szybki rozwój branży w najbliższej przyszłości?”

Ostatniego dnia odbyła się gorąca dyskusja na temat: „PROW 2014-2020 – aktualny stan i prognozy do końca okresu budżetowego. Jak efektywnie wykorzystać wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych?” Jest to temat szczególnie interesujący rolników, producentów, importerów oraz sprzedawców maszyn w kontekście niskiego wskaźnika realizacji budżetu w ramach programu.

KONKURSY

Podczas AGRO SHOW odbyły się finały organizowanych przez PIGMIUR ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal” i „Młody Mechanik na Medal”. Izba od lat mocno stawiamy na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej.

Młody Mechanik na Medal

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski mieli do wykonania zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie walczyli o atrakcyjne nagrody. Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zostali:

I miejsce – Radosław Kowalczyk – ZSP w Gnieźnie

II miejsce – Szymon Cieślak – ZSR w Lututowie

III miejsce – Krzysztof Kałat – ZSP w Gnieźnie

Mechanik na Medal

Finaliści konkursu zmierzyli się w bezpośredniej rywalizacji podczas etapu praktycznego, który miał miejsce 19 września 2018 roku w Zespole Szkół Przyrodniczych w Poznaniu. Finał teoretyczny odbył się w Bednarach. Jak co roku doświadczeni mechanicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności praktycznych.

Laureatami konkursu „Mechanik na Medal” zostali:

I miejsce – Paweł Pacholec

II miejsce – Leszek Konopka

III miejsce – Wojciech Pryzmont

 

Tegorocznym sponsorem obu konkursów, był producent stali - firma SSAB.

 

IMPEZY TOWARZYSZĄCE

Konkurs Zrób Show na AGRO SHOW

Podczas wystawy odbyła się trzecia odsłona konkursu dla zwiedzających wystawę „Zrób SHOW na AGRO SHOW”. Uczestnicy konkursu mogli spotkać się z Bardowskimi i za ich radą nagrać film z wystawy lub zrobić ciekawą relację zdjęciową. Już wkrótce na stronie www.as18.agroshow.pl będzie można oddawać głosy na filmy. Najlepsze relacje zdjęciowe nagrodzi jury.

WYSTAWY ORGANIZOWANE PRZEZ PIGMIUR W 2019 ROKU

Zapraszamy na nasze wystawy w 2019 roku:

MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA – 09-10 luty, Ostróda.

ZIELONE AGRO SHOW – 25-26 maja, Ułęż, woj. lubelskie.

AGRO SHOW – 19-22 września, Bednary, gmina Pobiedziska.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…