Porozumienie Rolnicze – 180 zaleceń i rekomendacji

19 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Fot. MRiRW Uczestnicy spotkania

W dniu 17.09.2019 r. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca efekty prac Porozumienia Rolniczego. Przed konferencją odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich zespołów działających w ramach Porozumienia Rolniczego.

Obecnie MRiRW analizuje 180 zaleceń i rekomendacji wypracowanych dla rolnictwa przez Porozumienie Rolnicze.

 – Jestem absolutnie przekonany, że najlepszym mechanizmem rozwiązywania problemów rolnictwa jest uzgadnianie z bezpośrednio zainteresowanymi, z rolnikami kierunków działań – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumowującej efekty prac Porozumienia Rolniczego.

Postulaty wypracowane przez 10 zespołów
Szef resortu rolnictwa wraz z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Robertem Jakubikiem informował o postulatach i rozwiązaniach wypracowywanych przez 10 zespołów roboczych, które zostały wyodrębnione w ramach Porozumienia Rolniczego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco. 

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

Wprowadzono wartościowe rozwiązania
– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ponadto minister poinformował, że Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.

Główne efekty prac wszystkich zespołów:
– Udało się stworzyć zalążek wspólnej pracy organizacji rolniczych, wspólnej reprezentacji i jednoczenia świata rolniczego – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Uważałem i uważam, że protesty są potrzebne tylko wówczas, kiedy druga strona nie chce rozmawiać – zaznaczył  prezes KRIR i wyraził nadzieję na kontynuowanie prac  Porozumienia Rolniczego.

Zarówno minister Ardanowski, jak i prezes Szmulewicz podkreślali, że zmiany na wsi postępują bardzo szybko, a ta formuła się sprawdziła.

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…