Sytuacja fitosanitarna na polach – co atakuje rzepak i kukurydzę?

20 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Głownia, fusarium, grzyby Fot. PROCAM

Aktualnie Doradcy z Grupy Technicznej PROCAM skupiają się na sygnalizacji zagrożeń fitosanitarnych na wschodzących rzepakach oraz kukurydzy.

W kukurydzy dosyć powszechne jest żerowanie gąsienic omacnicy prosowianki, która lokalnie stanowi bardzo duży problem nie tylko entomologiczny.

Omacnica prosowianka 1

                                                                                          Omacnica prosowianka

Co do innych szkodników to już tradycyjnie urazek czteroplamy, zmieniki i skrzypionki. Większą niż dotychczas uwagę zwracamy na żerowanie i dość duże rozprzestrzenienie się roztoczy czyli przędziorka chmielowca. Odnośnie patogenów to nierozerwalnie z żerowaniem omacnicy wiąże się fusarium a jak fusarium to mikotoksyny i kłopot z odebraniem ziarna. Oprócz tego, jak widać na zdjęciach, mamy duże porażenie przez rdzę, septoriozę, drobną plamistość, szarą pleśń oraz grzyby czerniowe jak i penicylium szczególnie na niewykształconych kolbach kukurydzy.

Przedziorek chmielowiec

                                                                                          Przędziorek chmielowiec

Zagrożenia w rzepaku
Szczególnie na wcześnie sianych uprawach rzepaku mamy już problem z nalotem uskrzydlonych pluskwiaków (mszyc) w kolejności mszycy kapuścianej oraz mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej.

mszyce 2

                                                                                          Mszyce

Ważne jest lustrowanie pól na te szkodniki ze względu na powinowactwo do chorób wirusowych. Oprócz tego mamy lokalnie duże naloty i żerowanie pchełki rzepakowej oraz żerowanie larw I stadium II pokolenia tantnisia krzyżowiaczka.

pchelka rzepakowa

                                                                                         Pchełka rzepakowa

W dalszym ciągu zwracamy uwagę na zagrożenie ze strony gryzoni. Tam gdzie mamy trudne wschody rzepaku możemy liczyć się z większą szkodliwością żerowania śmietki kapuścianej. W dalszym ciągu monitorujemy i sygnalizujemy lot III pokolenia szkodliwej muchówki. Porażenia przez mączniaka rzekomego są widoczne na roślinach rzepaku, warto zwrócić uwagę w początkowych fazach rozwojowych. Komunikujemy o dość dużym oknie pogodowym co do infekcji zarodni pływkowych  kiły kapustnych.

kilka kapustnych

                                                                                          Kiła kapustnych

W ogrodach ozdobnych ruszyły się największe spotykane w tym okresie gąsienice trociniarki czerwicy, które można spokojnie wyłapywać i niszczyć.

Trociniarka czerwica

                                                                                          Trociniarka czerwica

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PROCAM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…