Zwierzęta hodowlane mają swoje prawa! Każdy rolnik powinien je znać

12 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Podstawą dobrostanu świń jest system ich utrzymania zapewniający im zdrowie

O tym, że zwierzęta hodowlane mają swoje prawa powinien wiedzieć każdy producent. Ostateczne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt wprowadzono w 1994 r. Ze zmianami obowiązują one do dnia dzisiejszego.

Brytyjski weterynarz Tom Alexander, wykładający na Uniwersytecie w Oxfordzie, w swojej pracy „Zarządzanie zdrowiem świń, oraz leczenie ich chorób” wymienił 5 podstawowych praw zwierząt hodowlanych. Jak one brzmią?
- Prawo Wolności od głodu i pragnienia. Człowiek powinien zabezpieczyć im pożywienie i wodę pitną w ilości, która pozwala utrzymać zdrowie i kondycję hodowlaną.
- Prawo wolności od dyskomfortu. Człowiek powinien zabezpieczyć im bezpieczne warunki do życia, oraz miejsce do odpoczynku.
- Prawo wolności od bólu, okaleczenia i choroby. Człowiek powinien zabezpieczyć im szybką diagnozę oraz leczenie w razie wypadku czy choroby.
- Prawo do naturalnego zachowania. Człowiek powinien zapewnić im możliwość wykonywania naturalnych odruchów i czynności.
- Prawo wolności od lęku i stresu. Człowiek powinien zadbać o adekwatną obsługę, optymalne warunki utrzymania, oraz zabezpieczenie przed agresją innych świń.
 

Prawa zwierząt jeszcze przed prawami kobiet
Brytyjski weterynarz nie był pionierem w dziedzinie mówienia o prawach zwierząt. Pierwsze przepisy prawne dotyczące ochrony zwierząt zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii już w 1876 roku. Uregulowania te znacznie wyprzedziły na przykład przyznanie kobietom praw wyborczych. W 1994 wprowadzono ostateczne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich, które ze zmianami nadal obowiązują

- Podstawą dobrostanu świń jest system ich utrzymania zapewniający im zdrowie. Na ile to praktyczne – możliwość zaspokojenia naturalnych, behawioralnych potrzeb, oraz wysoki poziom obsługi. Obsługa (czynnik ludzki) – jest elementem kluczowym, ponieważ nawet przy zapewnieniu optymalnych elementów systemu utrzymania, dobrostan zwierząt nie może być osiągnięty bez zapewnienia kompetentnej i wrażliwej na potrzeby zwierząt obsługi – czytamy we wstępie do aktu prawnego przytoczonym przez Sławomira Hojna z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Powyżej przytoczone zasady powinny być celem dla każdego zootechnika, a przede wszystkim właściciela gospodarstwa czy fermy. Pogodzenie wymogów ekonomicznych z etycznymi jest możliwe, a nawet staje się konieczne. I to ekonomia staje się głównym motywatorem ich stosowania.

- Warto pamiętać postulowane przez Aleksandra 5 praw zwierząt. I przypominać jak i gdzie znajdują swe zastosowanie. Tylko rzeczowe argumenty mogą być odpowiedzią na chwytliwe, choć często oparte o populizm „prawdy” środowisk pro-zwierzęcych - dodaje Sławomir Hojna.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…