Wydrukuj tę stronę

Apel o zaprzestanie likwidacji gospodarstw rolnych

06 styczeń 2021
(0 Głosów)
Autor 
Gospodarstwa dzierżawione są nowoczesne i uzupełniają ustrój rolny fot. zycierolnika.pl

Jak uważa Towarzystwo Ekonomistów Polskich od kilku lat w naszym kraju prowadzone są działania dążące do zlikwidowania dużych, prywatnych gospodarstw rolnych dzierżawiących grunty państwowe.

Działania te są sprzeczne z interesem ekonomicznym i społecznym kraju, są motywowane przesłankami politycznymi i ideologicznymi pod hasłem „ziemia dla gospodarstw rodzinnych”. Większość z  gospodarstw na gruntach dzierżawionych od skarbu państwa to nowoczesne, zrównoważone środowiskowo i najlepiej przygotowane do międzynarodowej konkurencji podmioty. Istnienie tych gospodarstw jest ważnym uzupełnieniem ustroju rolnego.

 

Czytaj także: Na co zwrócić uwagę chcąc wydzierżawić grunty rolne pod instalację PV

 Kontynuacja takich działań przez organy i instytucje rządowe przyczyni się do dalszego utrwalenia struktury agrarnej, która należy do najbardziej zacofanych w skali całej Unii Europejskiej. Działania te podważają zasadę trwałości zawartych umów dzierżawnych i mogą doprowadzić do przegranych przez Państwo procesów przed sądami powszechnymi, a w ostateczności przed europejskimi instytucjami wymiaru sprawiedliwości, co spowoduje koszty dla finansów publicznych.

Problem będzie narastał, ponieważ w latach 2023–2024 kończy się większość dużych dzierżaw zawartych w pierwszej połowie lat 90.

Przeczytaj całe stanowisko TEP: Apel TEP

 

Źródło: kzp-ptch.pl 

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…