Sprzęt rolniczy powinien być zabezpieczony przed kradzieżą

03 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
Fotografia ilustracyjna Fot. KPP. Mońki

Kradzież sprzętu rolniczego i maszyn to problem, który spędza sen z powiek wielu rolnikom. Warto dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć niepotrzebnych strat i nerwów. Maszyny powinny być  odpowiednio zabezpieczone.

W miniony weekend, na terenie powiatu monieckiego policjanci odnotowali łącznie cztery takie zdarzenia z włamaniem. Łupem złodziei padł ciągnik rolniczy, elektronarzędzia oraz olej napędowy.
- Na terenie gminy Mońki skradzione zostały elektronarzędzia. Przestępcy usiłowali również ukraść olej napędowy, jednak prawdopodobnie zostali spłoszeni przez właściciela posesji. W gminie Knyszyn łupem złodziei padł ciągnik rolniczy, natomiast w gimie Trzcianne skradzionych zostalo 90 litrów oleju napędowego. Pokrzywdzeni oszacowali straty na kwotę niemal 14 tysięcy złotych – relacjonuje KPP Mońki.

 

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą maszyn?
Policja przypomina, że dbając o własne mienie ważnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na jego właściwe zabezpieczenie. Należy zamykać drzwi i okna w pomieszczeniach gospodarczych, w których zostawia się sprzęt rolniczy i elektronarzędzia. Jeśli nie można odpowiednio zabezpieczyć tych pomieszczeń starajmy się nie zostawiać tam cennych przedmiotów. Do włamań dochodzi najczęściej na posesjach domów jednorodzinnych oraz na terenach wiejskich wieczorem i nocą.

 

Uwaga na obce osoby w okolicy
Należy pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza, dlatego zwracajmy uwagę na osoby nieznajome przebywające w rejonie naszych posesji. Pomocne mogą być dobre relacje z sąsiadami, którzy odpowiednio wcześnie zaalarmują resztę mieszkańców okolicy o osobach obcych zachowujących się nietypowo. Skutki włamania dostrzega się zazwyczaj następnego dnia. Warto więc zastanowić się nad zamontowaniem alarmu oraz zadbać o oświetlenie posesji. Policjanci przypominają o oznakowaniu wartościowych przedmiotów  oraz wykonaniu ich zdjęć. Ułatwia to odnalezienie skradzionych przedmiotów.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KPP Mońki

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…