Eksport pieczywa i makaronów rośnie od mementu wejścia do UE

10 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Produkty zbożowe wysokoprzetworzone wywożono przede wszystkim do krajów UE

Od wstąpienia Polski do UE handel przetworami zbożowymi wysokoprzetworzonymi (makarony, pieczywo i wyroby piekarskie) oraz przetworami spożywczymi otrzymywanymi przez spęcznienie i prażenie ziarna, systematycznie rośnie.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w sezonie 2019/2020 z Polski wywieziono 921 tys. ton (w wadze produktu) przetworów zbożowych wysokoprzetworzonych, o 7% więcej niż przed rokiem. Wartość wywozu produktów zbożowych wysokoprzetworzonych uległa zwiększeniu o 9%, do 2,2 mld EUR. W strukturze eksportu dominowało pieczywo i wyroby piekarskie (75% wolumenu), których wywieziono 690 tys. ton (wzrost o 4%). Eksport makaronów zwiększył się o 16%, do 57 tys. ton, a wyrobów powstałych przez prażenie i spęcznienie ziarna – o 16,5%, do 174 tys. ton.

 

Rynki zagraniczne są chłonne
Produkty zbożowe wysokoprzetworzone wywożono przede wszystkim do krajów UE (84% eksportu). Odbiorcą pieczywa były przede wszystkim Niemcy (24% wolumenu eksportu tego asortymentu, 165 tys. ton) oraz Czechy i Wielka Brytania (po 10%, odpowiednio 70 tys. ton i 66 tys. ton), a także Rosja (6%, 39 tys. ton). Płatki zbożowe i ziarno preparowane wysyłano głównie do Niemiec (15% wolumenu eksportu tego produktu, 26 tys. ton) i Wielkiej Brytanii (14%, 25 tys. ton). Makarony sprzedane zostały głównie na Ukrainę (20%, 12 tys. ton) oraz do Wielkiej Brytanii (14%, 8 tys. ton) i Niemiec (11%, 6 tys. ton).

 

Dynamika wzrostu eksportu a import
W sezonie 2019/2020 do Polski zaimportowano blisko 315 tys. ton produktów wysokoprzetworzonych (w wadze produktu), o 7% więcej niż w poprzednim sezonie. Wydatki poniesione na import tych produktów wyniosły 584 mln EUR i były o 7% większe. Produkty te przywożono również z krajów UE (94% importu). Najwięcej przywieziono pieczywa i wyrobów piekarskich (184 tys. ton) – głównie z krajów ościennych (Niemcy i Słowacja). Makarony importowano przede wszystkim z Włoch, Niemiec i Czech, a przetwory spożywcze otrzymywane przez spęcznienie i prażenie ziarna – z Niemiec, Francji i Belgii.

Dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z poprzednim sezonem o 10%, do 1,7 mld EUR.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KOWR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…