Wielkopolska zaczyna się organizować. Powstaną punkty gromadzenia tuczników ze stref niebieskich

23 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 

Wielkopolski samorząd rolniczy, mając na uwadze tragiczną sytuację hodowców, których gospodarstwa zlokalizowane są na terenie strefy niebieskiej, zaproponował tworzenie punktów gromadzenia zwierząt. W strefach tych skupy nie chcą przyjmować żywca w obawie przed ASF. Z planowanych punktów będzie można wspólnie przewozić tuczniki do zainteresowanych odbiorem ubojni.

Samorząd rolniczy zwrócił się do włodarzy 7 wielkopolskich gmin objętych strefą niebieską, w sprawie utworzenia punktów gromadzenia świń ze stref niebieskich. Inicjatywa aktywnego włączenia się samorządu w działania związane zagospodarowaniem żywca z tych stref, wyszła ze strony Wojewody Wielkopolskiego.

- Jednym z największych wyzwań na ten czas jest znalezienie pośrednika i miejsca gromadzenia świń spełniającego wszystkie standardy, do którego rolnicy hodujący świnie na mniejszą skalę będą mogli dostarczyć zwierzęta. Z tego punktu będzie następował odbiór zwierząt w łączonym transporcie do zakładu ubojowego – czytamy w piśmie Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego do wójtów i burmistrzów wielkopolskich gmin.  

Czytaj również >> Konieczne są dopłaty wyrównawcze dla producentów świń ze stref niebieskich

 

Wielkopolska Izba Rolnicza będąc w stałym kontakcie z podmiotami, które są zainteresowane odbiorem tuczników, zachęca gminy do włączenia się w oddolne działania informacyjne mające na celu rozwiązanie problemu logistycznego.

- Bardzo prosimy o przekazywanie informacji o potencjalnych miejscach, w których możliwe będzie uruchomienie punktu gromadzenia i odbioru świń w strefie niebieskiej. Osobą do kontaktów ze strony WIR jest pani Marta Ceglarek tel. nr 61 227 01 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze swojej strony deklarujemy również zaangażowanie Delegatów Rad Powiatowych WIR w tej kwestii. Nasze wspólne działania mają niebagatelne znaczenie dla wszystkich producentów trzody chlewnej w regionie, którzy w obecnej sytuacji stoją w obliczu zachwiania płynności finansowej i grozi im likwidacja produkcji, a może i samych gospodarstw rolnych. W związku z powyższym będę wdzięczny za podjęcie wspólnych działań, które przyczynią się do rozwiązania tej trudnej sytuacji – dodaje Prezes Piotr Walkowski.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…