Na pomoc suszową nadal czeka prawie 17 procent rolników z Wielkopolski

22 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Żadnej pomocy nie otrzymało dotąd prawie 17% poszkodowanych i należna im kwota także stanowi 17% potrzeb

Żadnej pomocy nie otrzymało jak dotąd prawie 17% rolników z Wielkopolski poszkodowanych w wyniku zeszłorocznej suszy. Sytuacja nadal całkiem inaczej wygląda w mediach.

Do Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej wciąż zgłaszają się rolnicy, którzy nadal czekają na obiecaną przez rząd pomoc suszową. W tej sytuacji Izba wystąpiła do Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR z prośbą o przesłanie informacji o stanie realizacji programu pomocowego w Wielkopolsce.

- Po ubiegłorocznej klęsce suszy i innych klęskach (przymrozki, grad) wielkopolscy rolnicy złożyli 72.635 wniosków o bezzwrotną pomoc państwa. Łączna wnioskowana kwota pomocy opiewała na ponad 627 mln 560 tys. zł. Z tej liczby obsłużono dotąd w całości, z uwzględnieniem odmów, redukcji przedeklarowania, bez zaliczek, 51.081 wniosków wypłacając pomoc w łącznej kwocie 311 mln 706 tys. zł. Liczba wniosków zrealizowanych częściowo w formie zaliczek wyniosła 9.400, na kwotę 23 mln 500 tys. zł. Liczba w ogóle nie zrealizowanych dotąd wniosków wynosi 12.154 i przewidywana kwota przeznaczona na ich obsługę wynosi blisko 107 mln 157 tys. zł z zastrzeżeniem, że pozycja ta dotyczy pomocy realizowanej w formule de minimis, stąd kwota wnioskowanej pomocy może istotnie różnić się od finalnej wysokości środków niezbędnych do obsługi tego mechanizmu – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez ARiMR w Poznaniu.

 

Ogólnie przyjęty sposób interpretacji danych budzi wątpliwości
- Spróbujmy, choć pobieżnie, przeanalizować powyższe dane. Biorąc pod uwagę liczby złożonych wniosków można stwierdzić, że pomoc w pełnej wysokości otrzymało ponad 70% rolników. Gdy jednak spojrzymy na wypłacone kwoty, to stanowią one niespełna 50% ich potrzeb. Zauważmy także, że żadnej pomocy nie otrzymało dotąd prawie 17% poszkodowanych i należna im kwota także stanowi 17% potrzeb – alarmuje Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.  

Dalej czytamy, że porównując sumę wypłaconych kwot (z zaliczkami) wynoszącą 335 mln 206 tys. zł z sumą wnioskowanej pomocy (627 mln 560 tys. zł) możemy się dowiedzieć, że do wypłaty pozostały jeszcze kwoty stanowiące ponad 47% potrzeb. A więc w Wielkopolsce z tytułu pomocy po ubiegłorocznej klęsce suszy wypłacono dotąd nieco połowę, bo 53% wnioskowanej kwoty.

- Reprezentujący obóz władzy optymiści przeprowadziliby inną analizę: pomoc otrzymało blisko 60,5 tys. rolników (nieważne, że 934 tys. tylko zaliczki), co stanowi 83% wnioskujących – podsumowuje Kornel Pabiszczak.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…