Gdzie trafi żywiec wieprzowy ze stref w Wielkopolsce? Plan awaryjny powinien być gotowy

28 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zakład zainteresowany skupem świń ze stref ASF musi uzyskać zgodę Inspekcji Weterynaryjnej

Problem z zagospodarowaniem żywca dotychczas dotyczył tylko i wyłącznie wschodniej części kraju, gdzie znaczna część gmin objęta jest restrykcjami w związku z szerzącym się wirusem ASF. Wirus pojawił się juz niestety także na zachodzie Polski. Co prawda nie atakuje jeszcze bezpośrednio chlewni w Wielkopolsce, ale już teraz należy się zastanowić jak rozwiązać temat sprzedaży wieprzowiny z tego rejonu.

- Wieloletnie doświadczenia walki z chorobą ASF pokazują, że cena skupu świń w strefach czerwonej i niebieskiej jest niższa niż w strefie białej. Dzieje się tak z powodu większych kosztów jakie ponosi przetwórca ze względu na dodatkowe procedury i wymagania weterynaryjne oraz na ograniczenia związane z rynkiem, a w szczególności eksportem produktów na rynki zagraniczne. Rzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej lub niebieskiej znajduje się wystarczająco dużo zakładów przetwórczych mogących zagospodarować całą podaż żywca. Nadpodaż prowadzi do spadku ceny i niezadowolenia rolników - komentuje Aleksander Dargiewicz, Prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

 

Nadwyżka powinna trafić do strefy białej
Związek widzi rozwiązanie w kierowaniu nadwyżki żywca do uboju w strefie białej. Trzeba się liczyć z tym, że zakład zainteresowany skupem świń ze stref ASF musi uzyskać zgodę Inspekcji Weterynaryjnej. Decyzje te często nie są wydawane ze względu na naciski ze strony samych producentów świń ze strefy białej, którzy niesłusznie obawiają się zawleczenia choroby na ich teren. Przypomnijmy, że świnie pochodzące ze strefy z ograniczeniami są przed wysyłką badane w kierunku ASF i nie stanowią zagrożenia. Dużo większe zagrożenie stanowią podróżni, kierowcy, osoby zbierający grzyby, przemieszczający się ze strefy czerwonej do białej, jeżeli zostawią resztki jedzenia w miejscu dostępnym dla dzików. Kontrola zachowań podróżujących osób jest niemożliwa, ale w pełni kontrolowane są dostawy świń do uboju pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że ponad 30% kraju jest w strefach ASF i jest duże prawdopodobieństwo, że obszar ten będzie się powiększał w kierunku zachodnim.

- Czy nie powinniśmy zawczasu przygotować się na czarny scenariusz i przewidzieć gdzie trafi żywiec wieprzowy produkowany obecnie w Wielkopolsce, jeżeli strefa czerwona obejmie ten teren. Jest to ostatni moment, kiedy odpowiednie decyzje mogą zostać podjęte, aby uniknąć chaosu. Zakłady, które są zainteresowane ubojem świń ze stref ASF powinny bez przeszkód uzyskiwać odpowiednie zgody, a ich lista powinna być dostępna na stronie GIW - dodaje Aleksander Dargiewicz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…