Minister rolnictwa ma pomysł na polską hodowlę koni

28 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Aukcja Winter Star Horse Auction odbędzie się 7 grudnia na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie. Fot. MRiRW

Minister rolnictwa wziął udział w konferencji poświęconej tematyce zimowej aukcji koni Winter Star Horse Auction, która ma się odbyć 7 grudnia w Warszawie. Aukcja pokazuje, że upadku polskiej hodowli koni nie ma.

– Ta hodowla ma się dobrze i po udanym sezonie proponujemy aukcję koni. Te które nie zostaną sprzedane będą wystawiane na kolejnych aukcjach a nie z wolnej ręki – zapowiedział szef resortu.

Minister zwrócił uwagę, że to państwo ponosi odpowiedzialność za utrzymanie zasobów genowych, ale hodowle powinny być też prywatne.  Zapewnił także, że nie będzie wyprzedaży najlepszych koni po to tylko, aby spółki mogły pokazać dobre wyniki finansowe. Zapowiedział również podejmowanie działań na rzecz urynkowienia hodowli koni w Polsce.

 

Stadniny państwowe czekają zmiany  
Minister zapowiedział, że stadniny państwowe będą zarządzane przez fachowców. Będą organizowane także konkursy na prezesów stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim. Poszukiwane są osoby chętne na tego typu stanowiska z własnymi pomysłami na rozwój hodowli.

– Ich wiedza i kompetencje będą decydowały, a nie układy polityczne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Chcemy zaproponować, aby w kluczowych stadninach utworzyć roczne stypendia dla najlepszych absolwentów wydziałów zootechniki, którzy będą mogli bliżej zapoznać się z programami hodowlanymi i funkcjonowaniem stadnin. To pozwoli zbudować przyszłą kadrę fachowców – zapowiedział minister.

Winter Horse Stars Sale już niebawem
Szczegóły dotyczące Winter Horse Stars Sale przedstawił prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk.

Zamiast aukcji w poszczególnych stadninach będzie aukcja skumulowana różnych koni. To będzie promocja wyścigów różnych ras końskich – poinformował prezes Chalimoniuk.

Tomasz Chalimoniuk zwrócił szczególną uwagę na wyraźny wzrost zainteresowania wyścigami w Warszawie zarówno ze strony widzów, jak i fachowców zagranicznych.

Aukcja Winter Star Horse Auction odbędzie się 7 grudnia na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…