Turcja ma szansę na stanie się liderem w produkcji mleka i hodowli

05 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Całkowita produkcja mleka w Turcji wykazała znaczny rozwój w ostatnich latach

Turcja ma ogromne szanse na to, żeby stać się jednym z wiodących na świecie krajem zajmującym się rolnictwem i hodowlą - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Atutami  Turcji zwiększającymi jej szanse na stanie sie liderem w produkcji rolniczej są: rozległe łąki i pastwiska, wielki potencjał hodowlany, wyjątkowo bogaty asortyment produktów, struktura klimatyczna obejmująca 4 pory roku oraz erudycja przedsiębiorców. Obecnie produkcja mleka przekraczająca 22 miliony ton stawia ten kraj na 3 miejscu największych producentów w Europie i 8 na świecie.

 

Produkcja mleka w Turcji
Całkowita produkcja mleka w Turcji wykazała znaczny rozwój w ostatnich latach. Z wyjątkiem lat 2015 i 2016, w których nastąpił niewielki wzrost odpowiednio 0,1% i 0,8%, całkowita wielkość produkcji mleka wszystkich gatunków podwoiła się w okresie piętnastu lat i wzrosła o ponad 70% w ciągu ostatniej dekady.

 

Dostawy mleka krowiego
Liczba dostaw mleka krowiego wzrosła o ponad 26% w ciągu pięciu lat, w wyniku wzrostu produkcji mleka i rozwijającego się przemysłu przetwórczego. Ponieważ 50% całkowitego mleka krowiego jest dostarczane do przetwórców, reszta jest sprzedawana za pośrednictwem rynku nieformalnego, spożywana w  gospodarstw domowych oraz wykorzystywana do karmienia zwierząt itp.

 

Ogromny wzrost w produkcji mleka spożywczego
Według oficjalnych statystyk produkcja świeżego mleka w Turcji wzrosła o 25% w ciągu ostatnich pięciu lat. Oprócz podnoszenia świadomości konsumentów, wzrostu dochodów i zmian nawyków żywieniowych, realizowany w ciągu ostatnich siedmiu lat Projekt Mleka Szkolnego doprowadził do zwiększenia spożycia mleka.

 

Produkcja sera, jogurtu i masła
Ser to specjalny i wyjątkowy produkt mleczny dla Turków, zwłaszcza na śniadanie. Według oficjalnych statystyk ser jest jednym z wiodących produktów zarówno na rynku krajowym, jak i w handlu zagranicznym.

Spośród wszystkich produktów mlecznych produkowanych w Turcji jogurt ma drugą pozycję co do wielkości produkcji, a następnie mleko płynne. Jako tradycyjny nabiał: ayran i jogurt są spożywane prawie we wszystkich częściach Turcji.

 

Handel zagraniczny
Wartość eksportu produktów mlecznych rośnie od 2012 r., z wyjątkiem 2015 r., w którym całkowita wartość eksportu jest znacznie niższa (prawie 25%) niż średni wzrost. Wskaźnik samowystarczalności w Turcji szacuje się na niewiele powyżej 100%.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…