Kurczaki z Bośni i Hercegowiny trafią na rynek unijny

12 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Pozwolenie na sprzedaż mięsa do Wspólnoty zostałą wydana na początku roku

W połowie sierpnia pojawiły się informacje, że już niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków z Bośni i Hercegowiny na teren państw unijnych. Dla dostawców unijnych oznacza to obecność jeszcze jednego gracza na rynku wspólnotowym.

Kraj  ten na początku 2019 roku uzyskał  zezwolenie na sprzedaż mięsa drobiowego do Wspólnoty, a w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Z uwagi na trudności w poszukiwaniu kontrahentów, eksport rusza nieco później.

- Pozornie, informacja ta może się  wydawać mało istotna, gdyż potencjał produkcji sektora drobiarskiego w Bośni i Hercegowinie jest niewielki w porównaniu do innych graczy w UE. Niemniej, uważamy, że powinna ona zaniepokoić obserwatorów rynku drobiarskiego. Spekulujemy, bowiem, że być może  Bośnia i Hercegowina będzie kolejną furtką dla ukraińskiego przedsiębiorstwa MHP do umocnienia swojej pozycji w  UE, tak jak Holandia czy Słowacja. Wsparciem dla tej teorii  są ostatnie akwizycje MHP na terenie Europy. Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2019 roku MHP zakończyło proces przejęcia  90,69 proc. udziałów w  słoweńskim przedsiębiorstwie Perutnina Ptuj, które posiada zakłady rozsiane w siedmiu europejskich krajach.  Perutnina Ptuj ma pozycję rynkowego lidera w  Chorwacji, Serbii, Słowenii a także w Bośni i Hercegowinie!- komentuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Kurczaki to nie wszystko

Izba poinformowała, że Bośnia i Hercegowina 10 lipca br. dostała również zielone światło od Komisji Europejskiej na przywóz jaj do  przetwórstwa i produktów jajecznych. Zgoda nie dotyczy jaj konsumpcyjnych klasy A, ale podjęto już starania w tym kierunku. Teraz, po  zatwierdzeniu kraju, wnioski o  zezwolenie mogą składać konkretne zakłady zainteresowane wywozem.  W ostatnich latach KE wydała zgodę  także dla Macedonii, Ukrainy i Japonii. Ale we wszystkich trzech przypadkach rynki państw unijnych zostały otwarte również na jaja w skorupkach klasy A pochodzące z tych rejonów.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…