Unia Europejska największym eksporterem żywności

11 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
W koszyku produktów eksportowanych nadal dominuje wino i wermut

Unia Europejska zgodnie z opublikowanym sprawozdaniem nadal utrzymuje pozycję największego światowego eksportera produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość  eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Produkty rolne stanowiły aż 7 proc. całkowitej wartości eksportu unijnych towarów w 2018 r., co daje im czwarte miejsce po eksporcie maszyn, innych wyrobów gotowych i chemikaliów. Rolnictwo i przemysł spożywczy oraz związane z nimi usługi zapewniają ponad 44 mln miejsc pracy w UE.

- Wspólna polityka rolna, która w coraz większym stopniu jest zorientowana na rynek, przyczyniła się w decydującym stopniu do sukcesu UE w handlu produktami rolnymi. Reputacja UE wynikająca z produkowania w zrównoważony sposób bezpiecznych, bogatych w składniki odżywcze i wysokiej jakości produktów to najlepszy wzór na światowym rynku. Komisja pragnie pomóc producentom w pełnym wykorzystaniu możliwości na całym świecie, przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczających zabezpieczeń dla naszych bardziej wrażliwych sektorów – stwierdził Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Pięciu największych importerów żywności z UE to: Stany Zjednoczone, Chiny, Szwajcaria, Rosja i Japonia, do których kierowane jest 40 proc. eksportu UE.

W gronie produktów eksportowanych nadal dominuje wino i wermut, a na drugim miejscu plasują się napoje spirytusowe i likiery. W następnej kolejności znajduje się żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron i wyroby cukiernicze.

 

Największe zapotrzebowanie na owoce tropikalne
W odniesieniu do importu w sprawozdaniu stwierdzono, że UE stała się drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych. Wartość tego importu wyniosła 116 mld euro.

Na rynki unijne najczęściej importowane są: produkty, które nie są produkowane w UE lub są produkowane w niewielkim stopniu, takie jak owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce (stanowiące 23,4 proc. importu w 2018 r.); produkty przeznaczone do żywienia zwierząt (w tym makuchy i nasiona soi, łącznie 10,8 proc. importu); oraz produkty stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania (takie jak olej palmowy).

W 2018 r. odnotowano najszybszy wzrost importu z USA, co stanowi wzrost o 10 proc. W konsekwencji kraj ten stał się największym dostawcą produktów rolno-spożywczych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…