Apel ministra do przetwórców o niekaranie rolników spóźniajacych się z dostawami

07 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Za wadliwą umowę, w której np. brak jest zapisów mających zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej kara wynosi 1% zapłaty za produkty

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wystosował specjalny apel do przedsiębiorców skupujących płody rolne o mniej restrykcyjne traktowanie rolników, którzy w wyniku suszy spóźniają się z dostawami. Są to warunki niezależne od nich.

Minister podkreśla, że przedsiębiorcy powinni umożliwić rolnikom rozliczenie umowy w inny sposób, np. poprzez rozliczenie innym towarem czy też przeniesienie niedostarczonej ilości na zbiory przyszłoroczne.

Kary za nabycie produktów na podstawie wadliwej umowy
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że umowa na dostarczenie produktów rolnych musi zawierać wymagane prawem elementy, w tym m.in. postanowienia mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej (np. suszy). Za wadliwą umowę, w której np. brak jest zapisów mających zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej kara wynosi 1% zapłaty za produkty nabyte wskutek wadliwej umowy. Gdy umowa nie spełnia więcej niż jednego z warunków, kary pieniężne dla nabywcy sumują się, z tym że łączna kara pieniężna nie może przekroczyć 5% zapłaty.

Minister przypomniał przedsiębiorcom skupującym produkty rolne, którzy wymuszają na rolnikach niekorzystne dla nich rozwiązania, że po przeprowadzeniu przez UOKiK mogą zostać uznani jako podmioty stosujące praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową. Takie działanie zagrożone jest dotkliwą karą finansową w wysokości do 3% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…