Wypas owiec jednym z działań ochronnych na Górze św. Anny

11 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Działąnia realizowane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu

Działania ochronne związane z wypasem owiec, prowadzone są w dwóch rezerwatach przyrody, Ligota Dolna oraz Góra Św. Anny, zlokalizowanych na terenie obszaru Natura 2000 Góra Świętej Anny. Do tego celu idealnie nadaje się rasa owiec wrzosówka, która lubi wspinaczkę na skarpy.

Ciekawe ukształtowanie tworów geologicznych na terenie rezerwatu Góra Św. Anny sprzyja kulturowemu wypasowi owiec. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie do tego celu rasy owiec wrzosówka, która uwielbia wspinaczkę na skarpy i zgryzanie trawy w trudno dostępnych miejscach. W tym roku wypas stada owiec prowadzony był w lipcu, pomimo różnych warunków pogodowych, przy całodobowej obserwacji pasterza.

Zgryzanie trawy na skarpach jest istotnym elementem w ekstensywnym użytkowaniu tego obszaru i utrzymaniu dobrych warunków siedliskowych dla płatów roślinności naskalnej, która wymaga dobrego nasłonecznienia i przeciwdziałaniu rozrostowi niepożądanych roślin zielnych, które konkurują o światło, wodę i substancje odżywcze w glebie.

W rezerwacie Ligota Dolna wypas owiec rasy wrzosówka prowadzony był o miesiąc wcześniej, od maja do czerwca, kiedy ruń łąkowa była dobrą bazą żywieniową dla owiec. Wrzosówki zgryzały oprócz roślinności trawiastej również świeże pędy głogu oraz ligustru, co w przyszłości umożliwi hamowanie procesu sukcesji wtórnej na murawach. Siedliska roślinności muraw są siedliskami półnaturalnymi i wymagają ciągłej ingerencji człowieka w ich utrzymanie właśnie poprzez ekstensywne użytkowanie, do którego zalicza się wypasanie owiec.

To już drugi rok prowadzenia działań ochronnych przy wykorzystaniu stada owiec. Działanie to jest przykładem pozytywnego wpływu człowieka w utrzymanie muraw ciepłolubnych, pomimo silnej presji zarośli ligustru na tym terenie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…