Ule na unijnych budynkach użyteczności publicznej

05 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 

Komisja Europejska zamierza przeciwdziałać masowej śmierci pszczół poprzez instalowanie uli w budynkach użyteczności publicznej na terenie UE. Projekt przewiduje wdrożenie programu do końca 2020 r.

Projekt listy życzeń politycznych, sporządzony tego lata przez urzędników służby cywilnej ze wszystkich departamentów UE i ujawniony przez POLITICO, prowadził kampanię UE, która „dałaby wyraźny sygnał, że UE zdaje sobie sprawę, że owady są dziesiątkowane w alarmujący sposób” i próbuje temu przeciwdziałać.

Dokument stwierdza: „Pszczoły mają zasadnicze znaczenie dla środowiska i gospodarki (…) Jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się działać w ich obronie, będzie to wyraźny sygnał dotyczący losu owadów w całej UE”.

Zwiększenie funduszy na pszczelarstwo
Polski Związek Pszczelarski poinformował, że projekt programu, sugerujący również umieszczenie „pakietów dla różnorodności biologicznej” w szkołach, zostałby uruchomiony do końca 2020 r. Na to zadanie Komisja Europejska zamierza przeznaczyć 1 mln EUR finansowania UE plus inne środki pochodzące ze wspólnej polityki rolnej (WPR).

W swoich planach dotyczących kolejnej transzy wspólnej polityki rolnej komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan zaproponował zwiększenie funduszy na pszczelarstwo z 36 milionów do 60 milionów euro.

Bułgaria naciska na swojego kandydata, obecnego komisarza ds. Cyfrowych Mariya Gabriel, aby zastąpił Hogana na stanowisku komisarza ds. rolnictwa. Popiera ograniczenia dotyczące zabijania pszczół pestycydami neonikotynoidowymi i założyła europejskie forum pszczelarzy i rolników.

Od 2013 r. nie poczyniono jednak żadnych postępów w zakresie zapewnienia porozumienia krajów UE w sprawie zestawu bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na pestycydy szkodliwe dla pszczół, znane jako dokument z wytycznymi dla pszczół.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…