Bioasekuracja - tempo kontroli gospodarstw jest za wolne

04 lipiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Tempo kontroli gospodarstw uniemożliwia wprowadzenie bioasekturacji w planowanym terminie

W kwietniu i maju br. Inspekcja Weterynaryjna skontrolowała zaledwie 5084 gospodarstw pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji. Takie tempo kontroli uniemożliwia wprowadzenie bioasekturacji w planowanym terminie.

Inspekcja Weterynaryjna została zobligowana do skontrolowania 230 tys. gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej w celu sprawdzenia przestrzegania obowiązkowych zasad bioasekuracji. W kwietniu i maju, czyli dwóch pierwszych miesiącach akcji, udało się skontrolować zaledwie 5084 rolników.

– W tym tempie te kontrole mogą potrwać ponad 7 lat, a zwalczenie afrykańskiego pomoru świń jest poważnie zagrożone – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

 

Wirus ASF nie będzie czekał

Należy zaznaczyć, że w przypadku wielu gospodarstw niezbędna będzie kolejna kontrola, gdyż wszczęto wobec nich postępowania administracyjne zmierzające do usunięcia uchybień.

– W tym tempie możemy zapomnieć o wprowadzeniu bioasekuracji w 2–3 lata, jak planuje rząd. A wirus ASF nie będzie czekał, aż się obudzimy – przestrzega J. Łukaszewicz.

 

Braki kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej

Niestety potwierdziła się informacja o zapaści Inspekcji Weterynaryjnej, o której samorząd lekarsko-weterynaryjny mówi od wielu lat. – Niskie wynagrodzenia oraz brak perspektyw w zakresie ich wzrostu, przy zwiększającej się liczbie zadań, powodują trudności z zatrzymaniem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry. Te same okoliczności wpływają na brak zainteresowania, również młodych osób, pracą w inspekcjach – napisał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Jak pokazują dane MRiRW, niewiele ponad 30% przeprowadzonych naborów w Inspekcji Weterynaryjnej zakończyło się podpisaniem umowy o pracę. W przypadku 56% naborów nie złożono żadnej aplikacji, a w przypadku 4,6% naborów wybrani kandydaci zrezygnowali z objęcia stanowiska, przy czym w województwie mazowieckim wskaźnik ten przekroczył 10%. Liczba wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej wykazuje stałą tendencję wzrostową.

 

Walka z ASF - potrzebni są weterynarze

– Te dane najlepiej pokazują konieczność kadrowo-finansowego wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej poprzez natychmiastowe przyznanie podwyżek dla etatowych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii realizujących zadania zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii. Konieczne jest także przyznanie dodatkowych etatów, ale z wynagrodzeniem w wysokości gwarantującej skuteczne przeprowadzenie na nie naboru oraz będącej skuteczną zachętą dla lekarzy weterynarii do wiązania swojej kariery zawodowej z pracą w Inspekcji Weterynaryjnej – przekonuje Jacek Łukaszewicz prezes KRL-W.

Tylko w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…