Wydrukuj tę stronę

Przewodnik po mazowieckich rezerwatach do pobrania na telefon

08 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Narzędzie daje możliwość wytyczenia najkrótszej trasy dojazdowej do wybranego rezerwatu Fot. GDOŚ

Aplikacja Mazowieckie rezerwaty przyrody zawiera informacje umożliwiające poznanie historii danego terenu oraz sprawdzenie przebiegu szlaków.

W aktualnej wersji aplikacja prezentuje 20 mazowieckich rezerwatów, ale docelowo ma być źródłem informacji o wszystkich 189 rezerwatach znajdujących się w województwie mazowieckim. Część informacji dostępna jest w tzw. wersji domowej – można z niej skorzystać bez konieczności wychodzenia w teren. Jednak podczas wizyty w rezerwatach, w których znajdują się słupki z QR kodami, można uzyskać dostęp do dodatkowych informacji. Wystarczy użyć skanera kodów.

Co kryje aplikacja?
Narzędzie daje możliwość wytyczenia najkrótszej trasy dojazdowej do wybranego rezerwatu. Zawiera informacje  umożliwiające poznanie historii danego terenu, jego najcenniejszych elementów przyrodniczych, a także dzikich mieszkańców i chronionych siedlisk. Na mapie każdego rezerwatu można sprawdzić przebieg szlaków udostępnionych do ruchu – jeśli znajdziemy się poza szlakiem, aplikacja poinformuje nas o tym. Taka funkcjonalność powinna ograniczyć presję, wywieraną przez spacerowiczów na przyrodę i bardziej świadome korzystanie z jej walorów.

Aplikacja jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Najmłodsi użytkownicy będą mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, grając w memory, a nieco starsi będą mieli szansę zweryfikować zdobytą wiedzę, odpowiadając na pytania w ramach quizu.

Warto także odnaleźć jeden z trójwymiarowych obiektów rozszerzonej rzeczywistości  – to unikalna możliwość zrobienia zdjęcia np. z rzekotką lub nietoperzem. Są to gatunki objęte ochroną, które w warunkach naturalnych bardzo trudno dostrzec. Opcja ta nie jest obsługiwana przez niektóre modele telefonów i tabletów.

W ramach projektu fani mazowieckiej przyrody mogą wziąć udział w konkursach wiedzy przyrodniczej, mając szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…