Jedna ładowarka dla wszystkich urządzeń mobilnych?

28 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ujednolicenie ładowarek ma na celu zmniejszenie ilości elektroodpadów, obniżenie kosztów oraz poprawę bezpieczeństwa

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali do wprowadzenia wspólnej ładowarki dla wszystkich urządzeń mobilnych. Zmiany te mają ułatwić życie konsumentom i ograniczyć ilość elektroodpadów.

Podczas debaty 13 stycznia tego roku, posłowie wezwali Komisję Europejską do przedstawienia wniosku w tej sprawie do lipca 2020 r. Pomysłodawcą zmian są członkowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), którzy chcą ujednolicenia ładowarek do wszystkich urządzeń przenośnych: smartfonów, tabletów, czytników e-booków, inteligentnych aparatów fotograficznych i technologii do noszenia.

-Komisja musi wykazać się przywództwem i przestać pozwalać gigantom technologicznym dyktować nam standardy. Jeśli suwerenność cyfrowa ma znaczenie dla nowej Komisji, oczekujemy propozycji ustanowienia standardu wspólnej ładowarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - powiedziała Róża Thun (Polska, EPL, Wiceprzewodnicząca IMCO), która złożyła pytanie wymagające odpowiedzi ustnej do Komisji.

 

Korzyści będzie wiele
Ujednolicenie ładowarek ma na celu zmniejszenie ilości elektroodpadów, obniżenie kosztów oraz poprawę bezpieczeństwa i interoperacyjności ładowarek.

Badanie z 2014 r. wykazało zmniejszenie liczby różnych ładowarek do smartfonów z 30 w 2009 r. do trzech. Jednak przy zakupie nowego urządzenia automatycznie otrzymuje się nową ładowarkę. Według Komisji Europejskiej, elektroodpady to jeden z najszybciej rosnących rodzajów odpadów w UE - oczekuje się, że ich roczna produkcja wzrośnie do 12 milionów ton w 2020 roku.

Dobrowolne' podejście Komisji
UE wezwała do opracowania jednolitej ładowarki w 2014 roku. Do tej pory, Komisja Europejska stosowała podejście na zasadzie dobrowolności, aby zachęcić producentów telefonów komórkowych do współpracy.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…