Stan emocjonalny bydła sprawdzi specjalne urządzenie!

11 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Rolnicy chcą znać poziom stresu odczuwanego przez ich bydło

Rolnicy często chcieliby znać poziom stresu odczuwanego przez ich bydło. Do tej pory nie było metody pozwalającej na monitorowanie rytmu serca krowy bez konieczności wygolenia fragmentu sierści lub stosowania żeli. Na rynku pojawił się jednak urządzenie o nazwie  Inupathy, które umożliwi poznanie stanu emocjonalnego zwierzęcia po nałożeniu specjalnej obroży.

Inupathy to pierwszy na świecie wizualizator nastrojów psów oparty na monitorowaniu tętna. Przy okazji pozwala też monitorować stan zdrowia czworonoga. Producent pracuje już nad wersją dla większych zwierząt, co może w przyszłości pozwolić rolnikom lepiej zarządzać np. hodowlą krów.

– Inupathy to urządzenie do monitorowania pracy serca stworzone z myślą o zwierzętach pokrytych futrem, zwłaszcza psów. Jest wyposażone w unikatowy czujnik, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez suche futro, bez konieczności wygolenia fragmentu sierści. Urządzenie umożliwia również analizę nastroju zwierzęcia, dzięki której właściciel wie, czy jego pupil jest szczęśliwy i ma dobre samopoczucie – mówi agencji Newseria Innowacje Joji Yamaguchi z Inupathy.

 

Inteligentna obroża do monitoringu zwierzęcia
Urządzenie w formie Inteligentnej obroży podaje dokładne miejsce pobytu psa, wykorzystuje też specjalne czujniki, aby sprawdzić, czy zachowanie czworonoga jest typowe. Na rynku są dostępne obroże z modułem śledzącym bazującym na sieci neuronowej – w ten sposób powstał inteligentny system interpretacji zachowania psa, który wykorzystuje akcelerometry do oceny zachowania psa i wykrycia, kiedy coś jest nie tak. Obroża monitoruje sen, rozpoznaje też stres, ból, głód czy pragnienie.

Inupathy pozwala sprawdzić nastrój psa w czasie rzeczywistym. Informacje zarejestrowane przez urządzenie są automatycznie wysyłane do aplikacji. Urządzenie monitoruje tętno zwierzęcia i zmienia kolor w zależności od nastroju psa. Oprogramowanie może nawet sugerować gry, w które możesz grać z czworonogiem, w zależności od jego samopoczucia.

– Kiedy pies jest zrelaksowany, urządzenie wyświetla kolor zielony. Podekscytowanie wyraża kolor pomarańczowy, szczęściu odpowiadają kolory tęczy, skupieniu – kolor biały, zaś stresowi lub zdenerwowaniu – kolor fioletowy. Kolory zmieniają się w odpowiedzi na zmianę nastroju, więc kiedy widzimy zmiany miedzy kolorem zielonym a kolorami tęczy oznacza to, że pies jest spokojny i zrelaksowany; zmiany między kolorami tęczy a pomarańczowym oznaczają, że pies jest podekscytowany i szczęśliwy – tłumaczy Joji Yamaguchi.

Choć urządzenie zostało zaprojektowane do oceny stanu zdrowia i emocji zwierząt domowych (firma pracuje nad podobnym urządzeniem dla kotów), technologia może w przyszłości też pomóc przy ocenie większych zwierząt, m.in. delfinów, krów czy słoni.

Rolnicy chcą znać poziom stresu odczuwanego przez ich bydło. Do tej pory nie było metody pozwalającej na monitorowanie rytmu serca krowy bez konieczności wygolenia fragmentu sierści lub stosowania żeli, a rolnicy chcieliby dysponować dodatkowymi informacjami na temat swoich zwierząt dzięki monitorowaniu pracy ich serc – wskazuje Joji Yamaguchi.

Inupathy jest już dostępne na rynku japońskim, ale jeszcze w tym roku za ok. 300 dolarów będzie można je nabyć na całym świecie.

 

Źródło: newseria.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…