W niektórych szwajcarskich restauracjach można już zamówić kurczaka z grochu

20 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem producenta kurczak jest idealny dla wegan i tych, którzy obawiają się wpływu zwierząt na środowisko Fot. youtube

Najnowszy produkt szwajcarskiej firmy Swiss  Planted powstaje z surowców roślinnych, co czyni go etycznym i przyjaznym dla środowiska. Jak dotąd sztucznego kurczaka na bazie grochu można skosztować tylko w kilku szwajcarskich restauracjach, ale inni producenci zamienników mięsa również zaczęli od segmentu premium.

Kolejna firma jest gotowa dołączyć do przemysłu sztucznego mięsa. Swiss Planted twierdzi, że opracował produkt, który jest nie do odróżnienia od kurczaka w smaku i teksturze. Co najdziwniejsze,  produkowany jest z grochu, wody i oleju słonecznikowego. Jest zatem idealnym produktem spożywczym dla wegan i tych, którzy w trosce o środowisko rezygnują ze spożywania mięsa.

Chociaż Planted został oficjalnie założony całkiem niedawno, jego zespół pracuje nad sztucznym kurczakiem już od półtora roku. Technologia ta opierała się na badaniu śluzu  prymitywnych rybopodobnych stworzeń. Stworzenia pomogły technologom firmy lepiej zrozumieć, jaką strukturę powinno posiadać sztuczne mięso.

Innowacyjnego kurczaka roślinnego można spróbować tylko w kilku restauracjach w Szwajcarii. Jednak inne rodzaje sztucznego mięsa, takie jak hamburgery z Impossible Foods i Beyond Meat, są już powszechnie dostępne. Ich popularność rośnie, ponieważ coraz więcej konsumentów myśli o wpływie przemysłu mięsnego na środowisko.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…