Airbus posiada technologię pozwalającą na wprowadzenie autonomicznych lotów

01 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Choć współczesne samoloty pasażerskie są już częściowo zautomatyzowane pełna autonomizacja lotów będzie możliwa dopiero w odległej przyszłości

Koncerny lotnicze chcą pójść w kierunku popularyzacji autonomicznych samolotów pasażerskich. Koncern Airbus ogłosił, że jest już w posiadaniu takiej technologii.

Kwestia w pełni autonomicznych samochodów pasażerskich wciąż pozostaje nierozstrzygnięta. Wszystko wygląda na to, że świat nie jest jeszcze na nie gotowy. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie od kilku lat regularnie testowane są samojeżdżące pojazdy, przepisy wymagają obecności człowieka za kierownicą, który w każdej chwili będzie mógł przejąć kontrolę nad maszyną. Co jakiś czas słyszymy w mediach o wypadkach z udziałem skomputeryzowanych samochodów, co oznacza, że technologia nie jest jeszcze dopracowana.

 

Czy podróż autonomicznycm samolotem może być bezpieczna?
Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbus twierdzi, że koncern dysponuje technologią, która pozwoli na autonomiczne loty pasażerskie bez udziału pilotów. Jednak dwie największe bariery, które stoją na drodze do wdrożenia takich samolotów, to brak przepisów w tej kwestii oraz obawy społeczeństwa. Zresztą nic dziwnego – wielu ludzi nie powierzyłoby swojego życia komputerom, które bywają zawodne.

Niepokoje związane z lotami bez pilota z pewnością wzrosły po dwóch niedawnych katastrofach lotniczych z udziałem nowoczesnych maszyn Boeing 737 Max 8, które wystąpiły na przestrzeni dwóch miesięcy i odebrały życie w sumie 346 pasażerom. Przyczyną tych tragedii był wadliwy system MCAS.

Choć współczesne samoloty pasażerskie są już częściowo zautomatyzowane, co ułatwia pracę pilotów, pełna autonomizacja lotów będzie możliwa dopiero w nieokreślonej przyszłości. Mimo zapewnień koncernu Airbus, technologia umożliwiająca w pełni autonomiczny lot będzie wdrażana w pierwszej kolejności na pokładach niewielkich samolotów. Minie jeszcze wiele wiele lat, zanim pasażerowie otrzymają możliwość i w ogóle odważą się polecieć autonomicznym samolotem pasażerskim.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…