To się dzieje naprawdę! Komary GMO wkraczają do akcji w Bolonii

19 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Eksperyment, który potrwa 16 tygodni, zakłada wypuszczenie prawie 500 tysięcy zmodyfikowanych genetycznie owadów

Bolonia wypowiedziała biologiczną wojnę niebezpiecznym komarom tygrysim, które rozprzestrzeniają groźne choroby np. dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu. W ramach eksperymentu miasto wypuści do środowiska naturalnego około pół miliona wysterylizowanych owadów. Zdaniem ekspertów są one całkowicie bezpieczne dla mieszkańców.

Pierwsze wysterylizowane genetycznie samce komarów zostały wypuszczone  w jednej z dzielnic Bolonii na obszarze o powierzchni 40 hektarów. Komary będą normalnie łączyć się z samicami, ale owady nie będą mogły mieć potomstwa.

Eksperyment, który potrwa 16 tygodni, zakłada wypuszczenie prawie 500 tysięcy zmodyfikowanych genetycznie owadów. Każdego tygodnia, do środowiska naturalnego trafi po 30 tysięcy wysterylizowanych komarów tygrysich.

Władze zaleciły właścicielom prywatnych terenów stosowanie środków owadobójczych. Pozwoli to zwiększyć efektywność walki z komarami. Eksperyment ma na celu redukcję populacji komarów tygrysich poprzez ograniczenie zdolności tych owadów do reprodukcji.

Komary tygrysie przenoszą niebezpieczne choroby
Komary tygrysie mogą przenosić niebezpieczne choroby tropikalne, np. dengę, żółtą febrę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Na przestrzeni ostatnich lat, podobne zabiegi były już przeprowadzane w Afryce, Brazylii, Malezji i Stanach Zjednoczonych. Mimo pewnych obaw ze strony społeczeństwa, eksperci zaznaczają, że zmodyfikowane genetycznie komary nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jeśli ta ingerencja w populację tych niebezpiecznych owadów przyniesie korzyści, to eksperyment zostanie rozszerzony na inne obszary.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…