Naukowcy pracują nad stworzeniem drewna twardego jak stal

17 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Naukowcy otrzymali 11,5 razy wytrzymalsze drewno o 3 razy większej gęstości

Długotrwałe eksperymenty wykazały, że kąpiel chemiczna w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu oraz gorąca prasa mogą uczynić drewno twardym jak stal.

Prace naukowców nad zagęszczeniem drewna trwają od lat 40. XX wieku. Jak się okazuje, gotowanie różnych rodzajów drewna w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu przez 7 godzin pozbawia drewno ligniny – polimeru wiążącego celulozę, który odpowiada za zwartość struktury komórek drewna. Przy ściśnięciu pozostałej masy celulozowej prasą w temperaturze 100 oC można stworzyć bardzo trwały i odporny materiał. Ich odkrycie może stanowić ekologiczną alternatywę dla stopu żelaza z węglem.

W rezultacie badacze otrzymali 11,5 razy wytrzymalsze drewno o 3 razy większej gęstości. Naukowcy testowali udoskonalony materiał w ten sam sposób, w jaki testuje się pojazdy wojskowe: strzelano do niego pociskami wykonanymi ze stali nierdzewnej z broni pneumatycznej. Pociski przebijały drewnianą „tarczę”, jednak utykały w niej.

Doświadczenie wykazało jednak, że wynalazek nie jest w stanie całkowicie sprostać pociskom z broni pneumatycznej, jednak jego twórcy sądzą, że może z powodzeniem nadać się do zastąpienia stali wykorzystywanej w budownictwie oraz w produkcji pojazdów.

W 2010 roku całkowita emisja zanieczyszczeń powstałych z produkcji stali wyniosła 2500 mln ton. Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie o kolejne 300 mln. Eksperci twierdzą, że emisje szkodliwych gazów, spowodowane produkcją stali można zmniejszyć dzięki bardziej zróżnicowanym produktom budowlanym, takim jak utwardzone drewno.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…