Chiński portal społecznościowy WeChat będzie dowodem osobistym

31 grudzień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Obywatel będzie musiał potwierdzać swoją tożsamość skanując twarz aparatem umieszczonym w telefonie Fot. zmianynaziemi.pl

Chiny wprowadzają rewolucyjne rozwiązanie w postaci elektronicznych dowodów tożsamości. Zaskakujące jest to, że rolę dowodu osobistego będzie pełnić popularny chiński portal społecznościowy WeChat.

WeChat to potężna i wszechstronna aplikacja, która może być użytkowana nie tylko jako komunikator internetowy i platforma społecznościowa, ale pozwala także robić zakupy i realizować płatności. Powstała w 2011 roku i na dzień dzisiejszy posiada niemal miliard aktywnych użytkowników w Chinach. Wkrótce WeChat otrzyma kolejną dodatkową funkcję.

 

Program pilotażowy "WeChat ID"

Pod koniec grudnia władze lokalne prowincji Guangdong poinformowały, że mieszkańcy już wkrótce będą mogli korzystać z aplikacji WeChat tak jak z dowodu osobistego. Firma Tencent Holdings, do której należy ten serwis społecznościowy, rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego. W najbliższym czasie w Guangdong rozpocznie się pilotażowy program "WeChat ID", który już na początku 2018 roku zostanie rozszerzony o kolejne prowincje aż obejmie cały kraj.

 

Sztuczna inteligencja zidentyfikuje tożsamość

Konta założone na platformie społecznościowej mają służyć jako oficjalny elektroniczny dowód tożsamości. Dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji WeChat będzie można zrobić dosłownie wszystko i załatwiać wszelkie sprawy, również w urzędach. Cały ten system będzie polegał na technologii biometrycznej - użytkownik będzie musiał potwierdzać swoją tożsamość skanując twarz aparatem umieszczonym w telefonie. Sprawdzaniem tożsamości zajmie się sztuczna inteligencja.

Elektroniczny dowód osobisty rozwiąże problem ewentualnej kradzieży tożsamości, ponieważ sztuczna inteligencja potrafi precyzyjnie rozpoznawać i rozróżniać twarze ludzi. Fakt ten jest główną zaleta tego systemu. Rewolucyjne rozwiązanie ma także chronić prywatność, ponieważ użytkownicy nie będą musieli nosić ze sobą tradycyjnego dowodu tożsamości, natomiast dane osobiste na platformie WeChat są zakodowane i niedostępne dla innych. Jednak najpoważniejszym problemem tej technologii jest jeszcze większa kontrola władz nad społeczeństwem.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…