Wygrana KGW w konkursie "Polska Wieś Smakuje"

08 styczeń 2021
(0 Głosów)
Autor 
Pierogi na słodko z pigwą i topinamburem fot. Szymon Płusa

Koło Gospodyń Wiejskich wzięło udział w ogólnopolskim konkursie "Polska Wieś Smakuje" realizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi “Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych”.

Spośród 330 przepisów "Zupa krem z Topinamburu" przygotowana przez panie z KGW w Skarżysku

Kościelnym zajęła zaszczytne II miejsce w kategorii Zupy.  

 

Zobacz galerię: Zwycięski topinambur - KGW Skarżysko Kościelne

Było pięć kategorii: 1. kiszonki z warzyw i owoców, 2. Zupy, 3. potrawy jarskie, 4. potrawy z drobiu i ryb, 5. potrawy świąteczne. Każde koło mogło zgłosić się ze swoim produktem w trzech kategoriach.  Kiszony topinambur zajął 6 miejsce, pierogi z topinamburem i pigwą zajęły 11 miejsce -  W sumie zdobyliśmy najwięcej punktów w konkursie - tłumaczy uczestnik konkursu.

 

O miejscu na podium zdecydowała liczba punktów przyznanych w ocenie Jury. Do pierwszego miejsca zabrakło tylko 0,33 punktów. Komisja konkursu nie miało łatwego zadania, gdyż różnorodność nadesłanych opisów była ogromna, a każda praktyka kulinarna oceniana była według dziewięciu kryteriów merytorycznych. W ocenie Jury było też brane pod uwagę zastosowanie danej praktyki kulinarnej w zdrowej i zrównoważonej diecie, czyli jej walory odżywcze i prozdrowotne.

 

Plantator, Szymon Płusa

 

Topinambur - warzywo o bogatej zawartości składników odżywczych, nazywany kiedyś polskim żeń-szeniem. Zawiera duże ilości witaminy C i witamin z grupy B oraz minerałów: krzemu, żelaza, potasu, fosforu i miedzi. Zawiera inulinę, dlatego chorzy na cukrzycę mogą ją bezpiecznie spożywać. Jest nieodzownym elementem w terapii nowotworów.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…