Mniejszy budżet na rolnictwo w 2021 roku

19 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zaproponowany plan budżetu jest nawet niższy od tego, który był zrealizowany w roku 2019 Fot.zycierolnika.pl

Projekt przyszłorocznego budżetu państwa wpłynął już do Sejmu. Samorząd rolniczy informuje, że bardzo niepokojące dla rolnictwa jest to, że plan budżetu jest nawet niższy od tego, który był zrealizowany w roku 2019. Planowany spadek wydatków na rolnictwo w roku 2021 jest prawie 20% niższy.

- Analizowaliśmy budżet w formie zadaniowej. Budżet zadaniowy to plan wydatków budżetowych, który jest sporządzany w układzie funkcji, zadań oraz podzadań, wraz ze wskazaniem na poziomie zadań i podzadań celów, które planuje się osiągnąć w wyniku realizacji danego zadania bądź podzadania oraz mierników określających stopień realizacji celów (Budżet zadaniowy (BZ), 2019, Ministerstwo Finansów). W analizie budżetu w latach 2019-2021, na uwagę zasługuje prawie 20% spadek wydatków budżetowych ogółem na rolnictwo w roku 2021 w porównaniu z rokiem 2020 – poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zaproponowany plan budżetu jest nawet niższy od tego, który był zrealizowany w roku 2019. Te wartości przedstawiono w cenach nominalnych.
Biorąc pod uwagę inflację, która była rekordowa na przełomie roku 2019 i 2020 to spadek realnych wydatków na rolnictwo jest jeszcze większy.

 

Wyzwania dla rolników
- Analizując plan budżetu na rok 2021 należy również wskazać na wiele wyzwań, które stają przed rolnikami w Polsce oraz w Europie. Jest to walka z suszą, dostosowanie się do wymogów zielonego ładu, konieczność wdrażania innowacji, poprawa pozycji rolników na rynku rolnym, walka z ASF oraz ptasią grypą. W tym kontekście reedukacja wydatków budżetowych na tak ważną gałąź gospodarki jak rolnictwo jest przynajmniej zastanawiająca – podkreśla samorząd rolniczy.

Izba nadmienia, że jest to szczególnie ważne w sytuacji pandemii, która dotknęła wszystkie działy gospodarki, w tym rolnictwo. Koniec tego roku oraz przyszły rok powinien wiązać się z stymulowaniem przez państwo rozwoju gospodarczego i odrabiania strat poprzez dobrze kierowany strumień pieniędzy budżetowych.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…