Unijne i krajowe ceny skupu zbóż na początku września

17 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Na przełomie sierpnia i września br. na rynku unijnym przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 168 EUR/t (748 zł/t)

Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podało ceny zakupu podstawowych zbóż na przełomie sierpnia i września br. Za pszenicę w kraju płacono az o 11% mniej niż w Niemczech.

Na przełomie sierpnia i września br. na rynku unijnym przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 168 EUR/t (748 zł/t), o około 1% więcej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 2% droższe niż przed miesiącem i o 3% droższe niż przed rokiem. W Polsce cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 164 EUR/t, o 2% niższym od średniej unijnej. Była ona m.in. o 4% niższa niż w Czechach, o 11% niższa niż w Niemczech, ale o 7% wyższa niż na Słowacji1.

Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 505 zł/t, o 1,5% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 2% więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 6% tańsze.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 618 zł/t, o 2% wyższym niż tydzień i miesiąc wcześniej. Jęcz-mień był jednak o 2,5% tańszy niż przed rokiem. 

Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 149 EUR/t (662 zł/t). Cena ta była o 1% wyższa niż w poprzednim tygodniu i o 2% wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 1% droższe. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro (139 EUR/t) była o 7% niższa od średniej unijnej. Cena tego zboża była m.in. o 13% niższa niż w Niemczech, ale o 18% wyższa niż na Słowacji.

Kukurydzę w kraju kupowano średnio po 864 zł/t, nieznacznie (o 3 zł/t) drożej niż w po-przednim tygodniu i o 4% drożej niż miesiąc wcześniej. Za zboże to płacono o 22% więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r.

Przeciętna cena kukurydzy w UE, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 1%, do 171 EUR/t (761 zł/t). Cena tego zboża była nieznacznie (o 0,3%) wyższa niż przed miesiącem oraz o 5% wyższa niż rok wcześniej. Krajowa cena kukurydzy wyrażona w walucie unijnej wyniosła 194 EUR/t i była o 13% wyższa niż średnio w UE.

Średnia cena pszenżyta w Polsce wyniosła 614 zł/t i była o ponad 1% wyższa niż tydzień wcześniej i o 5% wyższa niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 1% droższe niż przed rokiem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…