Współpraca polsko - ukraińska w zakresie rolnictwa wymaga dopracowania

11 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ministrowie wymienili m.in. poglądy dotyczące możliwości eksportowych w zakresie artykułów rolno-spożywczych Polski i Ukrainy Fot. MRiRW

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w tym tygodniu z ministrem rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Igorem Petraszko. Rozmowy zorganizowano na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Rozmowy dotyczyły współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa. Poruszono również problematyczną kwestię pracowników sezonowych.

W trakcie rozmów szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję na pilne rozwiązanie kwestii przedłużonego czasu oczekiwania na granicy w drodze powrotnej z Ukrainy specjalistycznych pojazdów przewożących jednodniowe pisklęta.

– Zależy mi na regularnych kontaktach inspekcji weterynaryjnych Polski i Ukrainy, dzięki czemu na bieżąco można rozwiązywać pojawiające się problemy związane z dostępem do rynku dla produktów pochodzenia zwierzęcego – podkreślił Minister Ardanowski.

 

Polacy nie chcą GMO
Ministrowie wymienili poglądy dotyczące możliwości eksportowych w zakresie artykułów rolno-spożywczych Polski i Ukrainy. Minister Ardanowski podkreślił rosnące zainteresowanie polskich producentów pasz komponentami białkowymi nie zawierającymi GMO, w związku z brakiem akceptacji społecznej w Polsce dla żywności modyfikowanej genetycznie. W ocenie polskiego ministra, przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy mogliby nawiązać w tej dziedzinie długofalową współpracę. Ukraiński minister wyraził zainteresowanie tą propozycją.

 

Pracownicy z Ukrainy cieszą się uznaniem
W trakcie rozmów minister Ardanowski przedstawił rozwiązania przyjęte w Polsce na rzecz ułatwienia podjęcia pracy sezonowej przez pracowników z Ukrainy. Dodał, że ukraińscy pracownicy sezonowi cieszą się w Polsce uznaniem. Zdaniem ministra konieczne jest także wypracowanie polsko-ukraińskiej umowy regulującej status pracowników sezonowych z Ukrainy.

Minister I. Petraszko zaprosił ministra Ardanowskiego do złożenia wizyty na Ukrainie, w celu kontynuacji rozmów o możliwościach zacieśnienia współpracy w kwestiach rolnych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. W pierwszym półroczu 2020 r. polski eksport rolny na Ukrainę osiągnął wartość blisko 366 mln euro. Od 2017 r. polski eksport rolny na Ukrainę rośnie (w pierwszym półroczu 2020 r. saldo jest dla Polski dodatnie i wynosi 41,8 mln euro).

 

 

Oprac. Sabian Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…