UOKiK zbada czy na rynku ogórków doszło do zmowy cenowej

12 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ogórki są towarem, który musi być systematycznie zbierany i natychmiast przetworzony

Resort rolnictwa wystąpił do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji w sprawie zbadania czy w skupach ogórków nie dochodzi do zmowy cenowej problemie łamania prawa.

O problemie bardzo niskich cen ogórków poinformował ministerstwo rolnictwa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Do biura KRIR docierały informacje od rolników z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego o problemach ze zbytem ogórków. Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu. Ceny proponowane rolnikom w niektórych zakładach są niższe niż cena utrzymania plantacji. Producenci uważają, że jest to zmowa cenowa zakładów lub przyczyną może być masowy import z zagranicy.

Ogórki są towarem, który musi być systematycznie zbierany i natychmiast przetworzony. Nie mogą czekać na polu ani w gospodarstwie na poprawę koniunktury. W związku z tym rolnicy są zmuszeni do niszczenia plantacji.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…