Do lasu trafiły kolejne pojemniki z chemikaliami

24 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Z niektórych pojemników wydobywała się gęsta ciecz niewiadomego pochodzenia Fot. Lasy Państwowe

Kolejny raz nieznany sprawca porzucił w lesie pojemniki z nieznanymi substancjami chemicznymi. Niektóre z nich były uszkodzone i wydobywała się z nich ciecz. Niebezpieczne śmieci znalazł leśniczy z olsztyńskiego Nadleśnictwa Nidzica.

Informacja o porzuconych śmieciach przy drodze leśnej dotarła do leśniczego z Nadleśnictwa Nidzica w dniu 21 lipca br. Po sprawdzeniu znaleziska okazało się, że w lesie ktoś zostawił 15 pojemników 1000-litrowych wypełnionych nieznanymi substancjami chemicznymi. Niektóre z nich były uszkodzone i wydobywała się z nich gęsta ciecz.

O zdarzeniu natychmiastowo powiadomiono policję, straż pożarną oraz Urząd Miejski w Nidzicy. Strażacy powiadomili Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego, która zbadała ciecz i stwierdziła, że są to substancje żywiczne, kleje i rozpuszczalniki. Na szczęście nie były to substancje żrące i łatwopalne.

 

Las to nie miejsce dla śmieci
Nie po raz pierwszy ktoś wyrzucił do lasu substancje chemiczne, kótrych chciał sie sprytnie pozbyć. Kilka razy informowaliśmy także o porzuceniu na parkingu leśnym odpadów po uboju zwierząt.  

Dokładnie rok temu do podobnego zdarzenia doszło w  Nadleśnictwie Kaczory (RDLP w Pile). W bezpośrednim sąsiedztwie lasu porzucono pojemniki z nieznaną substancją chemiczną. Na miejscu znaleziono pięć paletopojemników DPPL o pojemności 1 tys. litrów każdy. Jak stwierdzono ze zbiorników w stronę lasu wyciekła ropopochodna substancja.

Czytaj również >> Ktoś porzucił w lesie zbiorniki z nieznaną substancją

Teren został skażony związkami ropopochodnymi w stopniu przekraczającym dopuszczalny poziom. Dochodzenie wykazało, że pojemniki wywoził miejscowy rolnik mieszkający w pobliżu lasu. Zbiorniki stawiał na skraju pola, a następnie spuszczał zawartość do lasu, zasypywał to ziemią i wylewał gnojówkę, aby zatrzeć ślady.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: lasy.gov.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…