Rząd wprowadza rygorystyczne zakazy związane z przemieszczaniem się. Co z rolnikami?

25 marzec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą prowadzenia działalności rolniczej Fot. zycierolnika.pl

Rząd zdecydował wczoraj w związku z pandemią koronawirusa o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń związanych z przemieszczaniem się w okresie do 11 kwietnia br.  Wszystkie podjęte środki mają zmniejszyć ryzyko zarażenia się.

W związku z rozwojem epidemii podejmowane są kolejne decyzje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Kogo nie dotyczą obostrzenia?
- Osób w drodze do pracy – pracownicy, osoby prowadzące własną działalność lub gospodarstwo rolne mają prawo dojechać do swojej pracy. Z domu można wychodzić także w celu zakupu towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- Wolontariuszy – osoby działające na rzecz walki z koronawirusem i pomagające potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, mogą się przemieszczać w ramach tej działalności.
- Osób, które wychodzą na ulicę w celu realizacji spraw niezbędnych do życia codziennego – Polacy mogą się przemieszczać w celu zrobienia niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstwa lub  na umówioną wizytę lekarską. Swobodnie można poruszać się po ulicy jeśli opiekujemy się bliskimi lub wyprowadzamy psa.

 

Czy rolnicy mogą nadal wykonywać swoją pracę?
Wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym. Rolnicy mogą także swobodnie nabywać towary oraz realizować usługi związane z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

 

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

Ograniczenia w transporcie publicznym
W autobusie, tramwaju lub metrze zajęta  może być tylko połowa miejsc siedzących. Dla pojazdu z przewidzianą ilością miejsc dla 70 osób będzie to maksymalnie 35 osób.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Dopuszczone są jednak spotkania z najbliższymi.

 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 

Oprac. Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…