Relacje handlowe po brexicie tematem rozmów w ministerstwie rolnictwa

26 luty 2020
(0 Głosów)
Autor 
Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowym Polski

Minister rolnictwa rozmawiał dziś z ambasadorem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathana Knotta na temat relacji handlowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Zarówno Polsce, jak i Wielkiej Brytanii zależy na utrzymaniu jak najlepszych relacji, podkreślając znaczenie partnerstwa politycznego i gospodarczego w obliczu szeregu wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Umowa o wolnym handlu
Ambasador zadeklarował gotowość jak najszybszego wypracowania przez Zjednoczone Królestwo szczegółów umowy o wolnym handlu, korzystnej dla obu stron, a w razie konieczności, do dyskusji o ewentualnych koniecznych udogodnieniach w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Zgodnie z zapewnieniami standardy bezpieczeństwa żywności nie zostaną obniżone, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów.

Wspólne działania w celu ochrony środowiska
Minister Jan Krzysztof Ardanowski wyraził również zainteresowanie rozwojem współpracy polsko-brytyjskiej  w odniesieniu do wzajemnych oddziaływań rolnictwa na klimat i środowisko oraz nowych technologii uprawy gleby, licząc na wzmocnienie kontaktów instytutów badawczych i doradztwa z obu krajów, wspólne projekty i wymianę praktycznych informacji i doświadczeń.

Brexit stał się faktem
Z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania, po 47 latach od przystąpienia do UE, przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Obecnie, do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, a od marca rozpoczną się negocjacje w sprawie nowego partnerstwa UE
ze Zjednoczonym Królestwem.

Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowym Polski i liderem wśród krajów, do których Polska eksportuje produkty rolno-spożywcze. Od kilku lat notowany jest stały wzrost obrotów handlowych. Obu stronom zależy na utrzymaniu stałego poziomu współpracy handlowej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…