Od marca rusza Platforma Żywnościowa

27 luty 2020
(0 Głosów)
Autor 
Konferencja prasowa na temat Platformy Żywnościowej Fot. MRiRW

Od 1 marca br. rusza Platforma Żywnościowa Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych. Pilotaż systemu  będzie trwał do sierpnia.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych dotycząca  zbliżającego się terminu uruchomienia pilotażu Platformy Żywnościowej. Brał w niej udział m.in. minister rolnictwa.

– To jest początek porządkowania, budowania uczciwego rynku rolnego – tak określił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zmiany w obrocie rolnym.

Transakcje na zboża, kukurydzę i rzepak
Od marca będą odbywały się transakcje rzeczywiste, czyli spotowe na pszenicę, a kolejnych miesiącach będą uruchamiane inne gatunki zbóż oraz kukurydza, a także rzepak.

Transakcje dadzą nowe możliwości dużym producentom, ale także i małym, którzy będą dobrze zorganizowani w ramach grup producenckich czy spółdzielni.

– Platforma to możliwość uzyskania odpowiedniej, takiej jaka jest na rynku ceny i jednocześnie gwarancja pewności transakcji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Według ministra zapobiegnie to sytuacjom, w których producenci tracili towar i należną za niego zapłatę. To kolejny krok do eliminacji okradania rolników.

– Jednocześnie jest to pokazywanie poziomu cen jakie kształtują się realnie na rynku, a to ważna dla rolników informacja, zwłaszcza na rynkach lokalnych – dodał minister.   Szef resortu z uznaniem podkreślił szybki przebieg prac jakie wykonały: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Giełda Papierów Wartościowych, aby od marca mógł być uruchomiony pilotaż, a od sierpnia Platforma Żywnościowa.

Obecnie procedowanych jest 14 wniosków o autoryzację magazynów oraz 2 wnioski domów maklerskich o dopuszczenie do działania na Platformie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…